Rusza Teatr Polska

poznan

KARCZMA POD BIAŁYM ŁABĘDZIEM
Reżyseria: Jan Michał Zaskórski Teatr Animagia z Żytnaanimagia
czas trwania: 50 min
grupa wiekowa: dorośli
data: 16 września 2018r.
godzina: 18:00
miejsce: sala widowiskowa DOK
bilety: 15 zł do nabycia w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne warsztaty prowadzone przez artystów z Teatru, które odbędą się 15 września 2018r. o godz. 16:00 w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury.

Spektakl jest alegoryczną opowieścią o uwikłaniu jednostki w dziejowe zawieruchy, społeczne ograniczenia, bezradnej wobec kaprysu przypadku.
Bohaterka doświadcza tego wszystkiego wciągana w bezduszne tryby samonapędzającej się machiny zła, okrucieństwa, pazerności i moralnego upadku.
Inspiracją dla autorów spektaklu były motywy obrazów „Wędrowiec” Hieronima Boscha oraz „Dulle Griet” P. Bruegel’a przedstawiający obłąkaną markietankę – furię w woalu z dymu i sadzy na tle płonącego krajobrazu, która zmierza w szaleńczym marszu przez pobojowisko w piekielną czeluść.
OBSADA: Karolina Wolska/ Justyna Bartnik, Barbara Ziółkowska, Magdalena Górnik, Dominika Szwed-Kipigroch, Anna Stypka, Piotr Drzewoski, Adam Machnik, Sylwester Ziółkowski, Robert Wolski

 

OPOWIEŚCI Z NIEPAMIĘCI

poznanReżyseria: Duda Paiva
Teatr Animacji w Poznaniu
czas trwania: 70 min
grupa wiekowa: dzieci
data: 25 września 2018r.
godzina: 17:00
miejsce: sala widowiskowa DOK
bilety: 15 zł do nabycia w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne warsztaty prowadzone przez artystów z Teatru, które odbędą się 25 września 2018r. o godz. 18:00 w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury.

Prasłowiańska mitologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć. Twórcy „Opowieści z niepamięci” postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Na scenę wychodzą aktorzy, by, jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Jednak już na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak, legendy, zamiast pojawiać się w słowach i szeptach, ożywają! Aktorzy Teatru Animacji wraz z dziećmi na widowni muszą udobruchać Babę, nie dać się zwieść parszywej Jędzy, stoczyć bój z Bezkostem, a wszystko po to, by uratować Płanetnika, bez którego przestałaby istnieć… nasza pogoda!

Niezwykłe, autorskie lalki Dudy Paivy faktycznie ożywają na scenie, budząc respekt, czasem grozę, a niekiedy szczery śmiech.

Duda Paiva, Brazylijczyk mieszkający na stałe w Holandii, postanowił przyjrzeć się z bliska słowiańskim legendom. Być może dzięki temu spektaklowi my sami poznamy je na nowo?
OBSADA: Julianna Dorosz, Sylwia Koronczewska-Cyris, Mariola Ryl-Krystianowska, Marcin Chomicki, Krzysztof Dutkiewicz, Marcel Górnicki

 

PUSTKA. PUSTYNIA. NIC.

wroclawReżyseria: Leszek Bzdyl
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
czas trwania: 75 min
grupa wiekowa: młodzież i dorośli
data: 4 października 2018r.
godzina: 18:00
miejsce: sala widowiskowa DOK
bilety: 15 zł do nabycia w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne warsztaty prowadzone przez artystów z Teatru, które odbędą się bezpośrednio po spektaklu.

„Drodzy Państwo.
Zadać Gombrowiczowi cios! Zrobić z Gombrowicza pantomimę!
Odebrać mu słowa i zostawić tylko ciała, ciała uwikłane w inne ciała! Człowieka postawić przed człowiekiem. W pustce. Niech wije się przed tym drugim, niech staje się tym drugim mimowolnie, niech pod ciężarem drugiego człowieka zmienia się, niech gubi się w drugim, trzecim, czwartym człowieku!
Widza nasączyć namiętnościami i abstrakcjami, chaosem i kalkulacją. Niech ogląda te… te golgoty!

Ten Spektakl to przejaw pychy. To skandal i profanacja. Poniedziałek – Gombrowicz, wtorek – Gombrowicz, środa – Gombrowicz, czwartek – My. Gombrowicz wlazł w nas. My wleźliśmy w Gombrowicza. Za chwilę my wleziemy w Was. I już nikt nie będzie wiedział kim jest w tym błądzeniu po Pustyni.
Jeśli Marian… jeśli Witold… jeśli ten Gombrowicz przekonywał, będąc u końca swojej drogi naznaczania świata sobą, że chce napisać coś, co umyka kategoriom literackim, co nie byłoby ani powieścią, ani dramatem i co oparte byłoby na relacji tylko dwóch postaci: Człowieka i Cierpiącej Muchy, to czy sam siebie nie niwelował, czy sam siebie nie redukował do roli obserwatora… do roli obserwatora fabuły bez historii… czy sam nie wyznaczał kierunku dla tego uwalniającego „Nic”?

Pantomima. „Pustka. Pustynia. Nic.” I imaginarium ludzkich poruszeń!
Zapraszamy. Bawcie się dobrze!”
Leszek Bzdyl
OBSADA: AGNIESZKA DZIEWA, PAULINA JÓŹWIN, MONIKA ROSTECKA, JAN KOCHANOWSKI, ZBIGNIEW KOŹMIŃSKI

„Wypełnić pustkę” – warsztat pospektaklowy w ramach programu Teatr Polska
Bezpośrednio po spektaklu „Pustka. Pustynia. Nic.” aktorzy zapraszają widownię do spotkania, które ma charakter otwartego udziału w dyskusji i działaniach warsztatowych inicjowanych przez zespół. Działania te obejmują elementy improwizacji na zadane tematy i próbę zapamiętania wymyślonych przez uczestników choreografii. Podczas spotkania z publicznością aktorzy podejmą próbę przełożenia tekstów Gombrowicza na język ruchu. Poprzez elementarne zadania aktorskie bazujące na technikach pantomimicznych uczestnicy poznają możliwości własnego ciała. Głównym zadaniem zespołu będzie sprowokowanie „przypadkowego widza” do próby odnalezienia sensu realizacji zadania.
Rozmowa z widzami, analogiczne do metody tworzenia spektaklu, będzie bazowała na działaniach performatywnych.
Cele warsztatu:
-spotkanie z widownią,
-zachęcenie widzów do uczestnictwa w działaniach performatywnych (krótkie etiudy, zadania aktorskie),
-zapoznanie z metodyką pracy aktora Teatru Pantomimy,
-warsztatowy aspekt przełożenia interpretacji tekstu na język ciała – znalezienie wspólnego języka pozawerbalnego,
-przedstawienie podstawowych technik pracy aktora – mima,
-przybliżenie procesu tworzenia spektaklu
-zwrócenie uwagi na aspekt wykorzystania różnorodności form (taniec, słowo, klasyczna pantomima, klaunada, gimnastyka, elementy akrobatyki).

 

MAŁA DRAKA O ZWIERZAKACH

opole1Reżyseria: Ewa Piotrowska
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki
czas trwania: 45 min
grupa wiekowa: dzieci
data: 6 października 2018r.
godzina: 16:00
miejsce: sala widowiskowa DOK
bilety: 15 zł do nabycia w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury
Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne warsztaty prowadzone przez artystów z Teatru, które odbędą się po spektaklu.

Zwierzątka goszczą po raz kolejny na naszej teatralnej scenie! Szczeżuja, pijawka lekarska, żółw grecki, piękne ptaki – kaczka hełmiatka, kulon i batalion – mogą być już niedługo obecne tylko na zdjęciach i obrazkach w podręcznikach zoologii… To gatunki, którym grozi wyginięcie! Skażenie środowiska, katastrofy ekologiczne i ludzka, niestety, chciwość i bezmyślność zagrażają naszym „braciom mniejszym”!

Malina Prześluga, znana dramatopisarka, w wesołych wierszach przybliża nam, a przede wszystkim dzieciom, te swojskie i egzotyczne, mieszkające także w opolskim ZOO zwierzaki, opowiadając o nich zabawne historie. Spór między dwoma paniami, o to, które to zwierzę jest lepsze, a które ciekawsze (aktorki „ożywiają” przy okazji lalki, rekwizyty i przedmioty), to pretekst, by o sprawach ważnych w teatrze zajmująco opowiedzieć. Zadania tego podjęła się Ewa Piotrowska, reżyserka, która tematy „ekologiczne” czuje jak mało kto! Oprawą plastyczną widowiska zajęła się znakomita scenografka, miłośniczka starych i pięknych przedmiotów, Julia Skuratova. Zapraszamy do teatru wszystkich, a szczególnie dzieci od lat czterech!
OBSADA: Dorota Nowak, Mariola Ordak-Świątkiewicz

 

Polecamy