Wizyta prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

1 _DSC3758

28 maja p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak odwiedził Brzeg Dolny.

Wizytę rozpoczął od Urzędu Miejskiego, gdzie spotkał się z burmistrzem Pawłem Pirkiem, zastępcą burmistrza Arturem Michałkiem, starostą Januszem Dziarskim oraz prezesem Powiatowego Centrum Medycznego Piotrem Burdachem. Następnie, wraz z uczestnikami spotkania, zwiedził dolnobrzeski oddział chirurgii oraz zapoznał się z postępami prac remontowych w pomieszczeniach przeznaczonych dla oddziału chorób wewnętrznych.

Prezes NFZ wyraził uznanie za wkład wniesiony przez władze gminy Brzeg Dolny i Powiatowe Centrum Medyczne w remont szpitala oraz wznowienie pracy oddziału chirurgicznego.
–Wszyscy jako społeczeństwo musimy zacząć już myśleć o świecie pocovidowym. Czas covidu był egzaminem dla wszystkich Polaków, ale przede wszystkim dla zarządzających ochroną zdrowia. W tym przypadku mówimy o zarządzających szpitalem, w którym jesteśmy, a także o samorządzie, który te działania wspierał. Widzimy, że zarząd przygotowuje się właśnie do tego życia pocovidowego, czyli poradziwszy sobie z problemami związanymi z epidemią, przygotowywany jest nowy pomysł na funkcjonowanie. Widząc zaawansowanie prac, będziecie państwo gotowi do działania, do przyjmowania pacjentów – powiedział po wizycie w szpitalu Filip Nowak.
Poproszony o ocenę działań naprawczych, wdrażanych przez Powiatowe Centrum Medyczne prezes funduszu odparł:
–Warto docenić wysiłek, który jest włożony w restrukturyzację szpitala. Nie jest łatwo pogodzić dwie lokalizacje, tak ułożyć wszelkie funkcje, żeby opłacało się to pod kątem ekonomicznym, ale także służyło jak najlepiej społeczeństwu (…) Bardzo się cieszę, że właśnie idziemy w kierunku logicznego, mądrego poukładania funkcji medycznych, za którym idzie korzyść społeczna.

Do tych słów odniósł się burmistrz Paweł Pirek:
– Nasze wysiłki związane z ratowaniem szpitala powiatowego zostały zauważone i docenione. Trzeba w końcu zrozumieć, że oddział internistyczny nie może funkcjonować samodzielnie, że musi być powiązany z chirurgią. Co zrobić, gdy pacjentowi internistycznemu potrzebna jest szybka pomoc chirurgiczna, szybka a często natychmiastowa intubacja, gdy stracił przytomność? Tego nie zrobi lekarz internista – zrobi to tylko chirurg i anestezjolog oddziału chirurgicznego.
Cóż z tego, że mieszkaniec będzie miał szpital po drugiej stronie ulicy, jak nie będzie miał w nim zapewnionej właściwej i szybkiej pomocy specjalistów różnych dziedzin medycyny, szybkiej analityki z laboratorium? Któż z nas będzie chciał się w nim leczyć? Wyłącznie formuła szpitala łącznie funkcjonującej chirurgii i interny gwarantuje, że szpital powiatowy będzie istniał. Cieszę się, że Starosta Wołowski Janusz Dziarski doskonale wie, jak powinna wyglądać powiatowa opieka zdrowotna i robi wszystko, aby ten szpital działał z jak największym zakresem świadczeń i na jak najwyższym poziomie – powiedział burmistrz.

Przed odjazdem Filip Nowak złożył wizytę w mieszczącym się w Ossolińczyku punkcie szczepień powszechnych.
wm

Polecamy