Uroczyste otwarcie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej TAMA

Nowoczesna i niezwykle funkcjonalna siedziba Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej TAMA służy mieszkańcom Brzegu Dolnego od ponad roku, ale ze względu na wprowadzane w czasie pandemii restrykcje sanitarne, jej uroczyste otwarcie nastąpiło dopiero 10 września 2021 r.

W uroczystości uczestniczyli Burmistrz Brzegu Dolnego Paweł Pirek, Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Andrzej Tyws, Poseł na Sejm RP Michał Jaros, a także przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych oraz przedstawicieli innych placówek i organizacji współpracujących z biblioteką.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi, przybyłych gości przywitali dyrektor biblioteki Bogusława Aleksandrowicz oraz burmistrz Paweł Pirek.

– Kiedy pojawiła się koncepcja budowy nowej siedziby biblioteki w Brzegu Dolnym, nikt z nas nie przypuszczał, że to otwarcie będzie miało taki charakter. Miało być hucznie, wesoło i tłumnie. Niestety, z powodu znanych nam wszystkim okoliczności, jest dosyć skromnie. Co prawda placówka została udostępniona mieszkańcom w październiku zeszłego roku, jednak dzisiaj chcemy tą uroczystością obiekt zaprezentować szerszemu gronu. Nowa siedziba biblioteki jest bez porównania większa i przestronniejsza od poprzedniej i spełnia wysokie standardy obsługi. Każdy z czytelników znajdzie tutaj dla siebie miejsce – powiedział burmistrz Brzegu Dolnego.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładu inauguracyjnego pochodzącej z Brzegu Dolnego prof. Justyny Bajdy oraz koncertu Kuby Michalskiego.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna TAMA w Brzegu Dolnym została wybudowana w latach 2017-2020 ze środków Gminy Brzeg Dolny oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. Budowa biblioteki pochłonęła kwotę ponad 6 milionów złotych, ale było warto. W wyniku realizacji inwestycji powstał nowoczesny, funkcjonalny i komfortowy obiekt, który obok pełnienia tradycyjnych funkcji bibliotecznych pozwala na realizację niestandardowych projektów, m.in. organizację wydarzeń kulturalnych.

Poza wypożyczalnią książek i czytelnią, TAMA dysponuje w pełni wyposażoną salą wielofunkcyjną, przeznaczoną do organizacji imprez czytelniczych, szkoleń i warsztatów. W strefie komputerowej biblioteki znajduje się sześć stanowisk dla użytkowników, w strefie gier i zabaw robot Photon wprowadza najmłodszych w świat najnowszych technologii, a w strefie wypoczynku na czytelników czekają płyty winylowe, gramofon oraz tablety multimedialne.

Budynek powstał według projektu i koncepcji architektonicznej studia Rea Design. Aranżację wnętrz wykonała projektantka Agnieszka Opiela, zaś budową obiektu i zagospodarowaniem terenu zajęła się firma OLMAX Michał Zimnicki.

sj wm

Polecamy