Służba zdrowia tematem Komisji Spraw Społecznych

WhatsApp Image 2021-09-17 at 07.54.29 (1)

Komisja spraw społecznych zajęła się tematem rozwoju i przyszłości szpitala w Brzegu Dolnym. W spotkaniu wziął udział prezes PCM Piotr Burdach, który szczegółowo opowiedział o prowadzonych aktualnie pracach w szpitalu oraz planach na przyszłość.

– Prace wykonywane w częściach wspólnych czyli instalacje eklektyczne i przeciwpożarowe zostały zakończone. Do wymiany pozostała tylko winda, ponieważ szyb windowy wymaga więcej pracy niż się spodziewaliśmy, jednak w przeciągu dwóch miesięcy prace powinny się zakończyć – powiedział prezes PCM. Jednym z planów restrukturyzacji jest rozbudowa i rozszerzenie o 20 łóżek oddziału rehabilitacji neurologicznej w Wołowie i uruchomienie oddziału wewnętrznego w Brzegu Dolnym. W zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym będzie podwojona ilość łóżek na NFZ.

Odremontowany oddział wewnętrzny będzie jednym z lepiej wyposażonych intern na dolnym śląsku. Wszystkie pomieszczenia zostały odnowione z materiałów wysokiej jakości. Na podłogach położono tarketty, na ścianach przyklejono zmywalne i łatwe do zdezynfekowania tapety. Nowy klimatyzowany oddział składa się z 26 łóżek. Dwu-trzy osobowe sale wyposażone są w łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W salach zamontowany został nowy sprzęt pozyskany z projektów unijnych. Na oddziale jest pełen dostęp do gazów medycznych, dzięki czemu miejsce to będzie mogło służyć zakładowi opiekuńczo leczniczemu jako oddział dla osób mechanicznie wentylowanych. Jest również sala wzmożonego nadzoru, w której każde stanowisko posiada osobną instalacje elektryczną aby zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom. Na oddziale znajduje się izolatka wyposażona w śluzę aby w kryzysowych sytuacjach oddział funkcjonował bez żadnych przeszkód.

– Komfort pracy będzie dużo wyższy, interna będzie miała na podorędziu nas anestezjologów, którzy pomogą przy intubacji czy przy opiece nad pacjentem wentylowanym. Na bloku operacyjnym został wykonany niewielki remont, który dał więcej przestrzeni i miejsca. Mamy doposażoną salę operacyjną w nowe stoły i lampy, zaplanowany jest zakup jeszcze jednego aparatu do bezpiecznego znieczulania. Udało się również przygotować specjalną salę dla pacjentów wymagających krótkotrwałej wentylacji po zabiegu. Dzięki nowym lekarzom chirurgii poszerzyła się ilość zabiegów laparoskopowych takich jak usuwanie wyrostka robaczkowego, przepukliny pachwinowe, pęcherzyki żółciowe, były już zabiegi usuwania tarczycy klasyczną metodą. W planie mamy też zabiegi naczyniowe i na nadnerczach – mówił doktor Artur Sołtysik.

Polecamy