Powiatowe Centrum Medyczne szczepi medyków i przygotowuje się do szczepień powszechnych

szczepienia_2

Powiatowe Centrum Medyczne w Wołowie od ponad tygodnia prowadzi szczepienia personelu medycznego przeciwko COVID-19. Chęć poddania się szczepieniu się zgłosiło ok. 150 pracowników wołowskiego szpitala covidowego i to właśnie oni zostali zaszczepieni jako pierwsi.

Obecnie szczepieni są pozostali pracownicy służby zdrowia z terenu powiatu wołowskiego. Szczepienia odbywają się w Izbie Przyjęć dolnobrzeskiego szpitala. Zgłoszenia na szczepienia personelu medycznego przyjmowane są do 14 stycznia za pośrednictwem poczty elektronicznej: aleksandrapiorkowska@pcm-wolow.pl lub pod numerem telefonu 71 319 99 07.

Szczepienia pozostałych grup rozpoczną się po zakończeniu szczepień personelu medycznego. Mieszkańcy gmin Brzeg Dolny i Wołów będą się mogli zaszczepić w dwóch punktach szczepień Powiatowego Centrum Medycznego: w Izbie Przyjęć szpitala przy Al. Jerozolimskich 26 w Brzegu Dolnym oraz w przychodni przy ul. Piłsudskiego 34 w Wołowie. Zaszczepić się będą mogły także osoby, które nie mogą samodzielnie odwiedzić punktów szczepień.
– Dla osób  niepełnosprawnych lub niesamodzielnych przygotowujemy mobilny punkt szczepień, ale jeszcze nie wiemy czy będziemy przeprowadzać szczepienia z karetki. Wydaje się, że wydajniejszym rozwiązaniem będzie dowożenie pacjentów do punktów szczepień, a następnie odwożenie ich do domu. Nie chcemy zamykać punktów szczepień na czas wyjazdu personelu medycznego i sprzętu do jednej osoby, skoro możemy przywieźć tę osobę na szczepienie – mówi Wojciech Lang z Powiatowego Centrum Medycznego w Wołowie.

Na zdjęciu jeden z pierwszych zaszczepionych – koordynator ds. medycznych Powiatowego Centrum Medycznego doktor Artur Sołtysik.

Na zdjęciu jeden z pierwszych zaszczepionych – koordynator ds. medycznych Powiatowego Centrum Medycznego doktor Artur Sołtysik.

W każdym ze swoich punktów Powiatowe Centrum Medyczne planuje wykonywać co najmniej 200 szczepień tygodniowo.
– Szczepionki zamawiamy raz na tydzień w pakietach po 90 sztuk. Liczbę zamawianych szczepionek ustalamy jednak bardzo ostrożnie, tak żeby się nie zmarnowały. Nie możemy ewentualną nadwyżką zaszczepić nikogo spoza aktualnie szczepionej grupy, bo wiąże się to z wysokimi karami, jak w przypadku Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie – wyjaśnia Wojciech Lang.

Do 12 stycznia w punkcie szczepień w Brzegu Dolnym zaszczepiono prawie 200 pracowników służby zdrowia. Do końca tygodnia liczba zaszczepionych powinna wynieść 360 osób. Po przeprowadzonych szczepieniach nie stwierdzono żadnych większych skutków ubocznych czy interakcji poszczepiennych. Jedynymi niepożądanymi skutkami szczepień były lekkie zaczerwienienia miejsca wkłucia oraz bóle kończyny górnej, które zanikały po kilku godzinach. W punkcie szczepień przygotowano stanowiska do obserwacji oraz monitoringu pacjenta, który by się źle poczuł. Po zaszczepieniu pacjenci  są obserwowani przez minimum 15 minut. O dłuższym czasie obserwacji może zdecydować lekarz.

wm

Polecamy