Organizacje pozarządowe z powiatu wołowskiego zaprezentowały się w Brzegu Dolnym

3_DSC6120

Organizacje pozarządowe od dawna potrafią łączyć przyjemne z pożytecznym i robią to z wielkim wdziękiem. Przekonały nas o tym I Powiatowe Targi NGO w Brzegu Dolnym, na których jednocześnie można było się świetnie bawić i wiele nauczyć.

W ubiegłą sobotę w Brzegu Dolnym zaprezentowało się 15 organizacji pozarządowych z całego powiatu wołowskiego. Wydarzenie przyciągnęło do ogrodów pałacowych Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury wielu mieszkańców miasta i gminy.

W targach wzięły udział organizacje bardzo różne, koncentrujące się w swoich działaniach na rozmaitych aspektach życia: kulturze, sporcie, integracji, ekologii, a także pomocy innym ludziom w kryzysowych sytuacjach. Swoje działania prezentowały: Fundacja MY, Stowarzyszenie “Jezierzyca”, Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Naborowianki, Stowarzyszenie Mieszkańców wsi Radecz, Stowarzyszenie “W Rudnie jest cudnie”, Stowarzyszenie Taekwondo Pantera Polska, Wołowski Klub Karate Kyokushin, Stowarzyszenie Żywa Woda, Stowarzyszenie Bramy Inicjatyw Kulturalnych, Harcerska Organizacja “Cichociemni”, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzydlinie Małej, Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności, Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Krzydliny Małej “Kreda”.

W ogrodach pałacowych najłatwiej było dostrzec pokazy organizacji sportowych, tym bardziej, że reprezentowały je dwa kluby zajmujące się trenowaniem wschodnich sztuk walki.

Wielką popularnością cieszyły się też stoiska stowarzyszeń integrujących lokalne społeczności. Były wśród nich dwa stowarzyszenia z gminy Brzeg Dolny, z Radecza i Naborowa.
– Przyjechaliśmy na targi pokazać jak się robi słomiane wianki z naturalnymi elementami, które wykonywaliśmy w świetlicy na zeszłotygodniowe gminne dożynki. Nasze stoisko cieszy się to ogromnym zainteresowaniem – mówiła Katarzyna Sworniowska ze Stowarzyszenia Mieszkańców wsi Radecz.

Stowarzyszenie Aktywne Naborowianki demonstrowało na targach pluszowe koniki stworzone przez najmłodszych mieszkańców Naborowa w ramach projektu “Hobby Horse”.
– Nasze dzieci integrują się tworząc te wspaniałe koniki, które można tu dziś zobaczyć. Takie zajęcia ułatwiają nawiązywanie bezpośrednich relacji, co jest niezwykle ważne w dobie Internetu, telefonów komórkowych i wszechobecnej pandemii – zachwalał taki sposób spędzania czasu Tomasz Chojnacki, wspomagający podczas realizacji projektu i samych targów żonę i córkę.

Bardzo ciekawą propozycję wspólnego spędzania czasu przedstawiło podczas targów Stowarzyszenie Żywa Woda. Wilkomir i Jaga, a właściwie Waldemar i Monika i ich syn Eryk zaprosili gości tragów do gier i zabaw z wczesnego średniowiecza oraz plecenia krajek na bardku i lucecie.

Na targach nie mogło zabraknąć harcerzy i strażaków. Harcerska Organizacja „Cichociemni” oprócz tego, że brała aktywny udział w organizacji wydarzenia, przeprowadzała podczas targów warsztaty pionierki i częstowała gości grochówką z kotła, którą gotowało piętnastu harcerzy.
– Fajna impreza, pogoda dopisała, odwiedzający również. Myślę, że takie spotkania są potrzebne i oby ich było jak najwięcej. Chociażby po to, by ludzie się dowiedzieli jakie organizacje pozarządowe działają w okolicy. Myślę, że to jest dobre miejsce, by dowiedzieć się czegoś więcej o ich działalności i być może znaleźć coś dla siebie – powiedział druh Michał Walkowiak.

Mieszkańcy Brzegu Dolnego bardzo chętnie odwiedzali stoisko Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzydliny Małej. Zadawali mnóstwo pytań dotyczących przebiegu akcji ratowniczych i chcieli się jak najwięcej dowiedzieć o sprzęcie, którym dysponuje jednostka.
– Zawsze chętnie prezentujemy ludziom nasze działania i sprzęt, z którego korzystamy. Nie jesteśmy tylko po to, by ludziom pomagać w sytuacjach krytycznych. Chcemy ich też uczyć jak sami mogą sobie radzić w sytuacjach kryzysowych, a tutaj właśnie jest ku temu okazja – stwierdził Kamil Micewicz z OSP Krzydlina Mała.

Podczas targów można było także wziąć udział w zielonej debacie obywatelskiej, przygotowanej przez Fundację Ekologiczną Zielona Akcja z Legnicy i porozmawiać o tym, co możemy zrobić dla środowiska oraz kiermaszu książek, przygotowanym przy współpracy z Biblioteką Miejską TAMA. Targi zakończyła inscenizacja „Zemsty” Aleksandra Fredry, w wykonaniu młodzieży uczestniczącej w projekcie „Sztuka Życia”.

Targi podsumowała Krystyna Laszkiewicz – prezeska Stowarzyszenia Propago i organizatorka wydarzenia:
– Jestem mile zaskoczona frekwencją. Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle osób przyjdzie na spotkanie z organizacjami pozarządowymi. Rozdaliśmy ponad 100 nagród, a więc odwiedziło nas ok. 200 osób albo i więcej. Wiemy już, że w następnym roku ponownie zorganizujemy kolejne targi. To była pierwsza tego typu impreza – pierwsze koty za płoty. Teraz wiemy co zrobić, żeby kolejne były jeszcze ciekawsze.
wm

Polecamy