Muzyczny tydzień w Ogrodach Pałacowych

Przez siedem wieczorów mogliśmy posłuchać muzyki klasycznej na najwyższym poziomie. Letni tydzień w Ogrodach Pałacowych był prawdziwą ucztą dla ucha. IV Międzynarodowy Festiwal BelleVoci zaspokoił oczekiwania melomanów i przeniósł do magicznego świata muzyki, która od lat zachwyca zarówno wielbicieli klasycznych dźwięków jak również wszystkich tych którzy cenią muzyczny kunszt oraz piękno.

Jak powiedział amerykański muzykolog Dawid Crossby, żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak jak muzyka. Bez względu na to jaka muzyka gra w naszej duszy, jedno jest pewne, jeśli kochamy muzykę musimy wiedzieć, że każdy współczesny gatunek muzyczny wyrósł na gruncie muzyki klasycznej. IV Festiwal BelleVoci to siedem koncertów o różnej tematyce, siedem brawurowo wykonanych występów Orkiestry Symfonicznej oraz wielu solistów odznaczających się niewiarygodnym wokalem. Dyrektor Generalna Festiwalu Danuta Chłód oraz Dyrektor Artystyczny Festiwalu Bartosz Żurakowski przez siedem wieczorów serdecznie witali i zapraszali wszystkich miłośników muzycznych przeżyć na wyjątkowe widowiska.

Pierwszy koncert inauguracyjny zatytułowany „Pejzaż mozartowski” to popisowo wykonane utwory Mozarta, zagrane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej oraz włoską flecistkę Francesce Salvemini. Orkiestrze przewodniczył Bartosz Żurakowski, dyrektor artystyczny, dyrygent oraz gospodarz wieczoru. W przerwie koncertu można było obejrzeć wernisaż malarstwa Stanisława Tomalaka „Bella Pittura – Piękne Malarstwo”.

Drugiego dnia z w ogrodach pałacowych rozbrzmiała muzyka wprost z ogrodów wiedeńskich. Mogliśmy usłyszeć arie operowe Mozarta oraz pieśni Schuberta w wykonaniu Slavki Zamećnikovej. Operowy wieczór trzeci był wokalnym popisem trzech polskich solistek Natalii Krajewskiej – Kitowskiej, Joanny Sobowiec – Jamioł oraz Emilii Osowskiej, na fortepianie operowe melodie grał Arkadiusz Farkowski. Wieczór czwarty 1 sierpnia był uczczony wyjątkowym koncertem poświęcony ariom, pieśniom oraz dziełom Stanisława Moniuszki, które wykonywała mezzosopranistka Agnieszka Rehlis. Gościem honorowym była pra pra pra wnuczka wielkiego polskiego kompozytora, Pani Elżbieta Janowska – Moniuszko. Koncert piąty był spotkaniem z wielkimi pianistami i ich dziełami. Mogliśmy posłuchać utworów Chopina, Beethovena, czy Brahmsa w wykonaniu włoskiego pianisty Pierluigi Camicia. Pieśni Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaniova i rosyjskie romanse w wykonaniu Iriny Muliarchyk były tematem sobotniego koncertu. W finałowym wieczorze siódmym orkiestrze przewodniczył Maciej Żółtowski, dyrygent i gospodarz wieczoru. Goście mogli usłyszeć arie i duety z najpopularniejszych oper, a także Tańce węgierskie Jahannesa Brahmsa, Tańce słowiańskie Antonina Dvoraka, Tańce Stanisława Moniuszki, Walce Johanna Straussa i Franza Lehera. Pieśni zaśpiewali sopranistka Alejandrina Vazquez oraz Piotr Lempa (baryton).

To była kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego BelleVoci, który wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Brzegu Dolnego. Od czterech lat co roku ogrody pałacowe rozbrzmiewają sztuką muzyczną w najznakomitszej postaci. Sztuką owianą pięknem.

sj

Polecamy