Komisariat w Brzegu Dolnym ma nowego komendanta

komendant-Wackiewicz

Od 1 lutego Komisariat Policji w Brzegu Dolnym ma nowego komendanta. O pierwszym miesiącu pracy na stanowisku i zadaniach, które chce realizować rozmawialiśmy z komisarzem Sebastianem Wiąckiewiczem.

Proszę krótko przedstawić swój życiorys zawodowy i powiedzieć od kiedy pełni Pan funkcję pełniącego obowiązki komendanta komisariatu policji w Brzegu Dolnym?

Powierzono mi obowiązki komendanta od 1 lutego. Do policji zostałem przyjęty w 2000 roku, pracowałem 6 lat w patrolu interwencyjnym policji w Wołowie. Od 2006 do 2008 roku
pracowałem w wydziale ruchu drogowego. Od 2008 do 2016 roku pracowałem jako dyżurny w Komendzie Powiatowej Policji w Wołowie. Od 2016 roku powierzono mi obowiązki zastępcy naczelnika prewencji, a od 1 lutego bieżącego roku, w związku z ciągłością służby, pełnię obowiązki komendanta komisariatu w Brzegu Dolnym.

Jakie postawił Pan sobie cele i zadania jako komendant policji w Brzegu Dolnym. Jakie obszary policyjnej służby będą dla Pana szczególnie ważne?

Przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców Brzegu Dolnego oraz realizowanie programu Krajowej Mapy Zagrożeń, która stanowi element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. Służy również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych. Zebrane w niej dane pozwalają podejmować decyzje odnośnie miejsc tworzenia komisariatów i posterunków policji w Polsce. Szybkiego zgłoszenia m.in.: nieprawidłowego oznakowania drogi, złej organizacji ruchu, nieprawidłowego parkowania czy przekraczania dozwolonej prędkości, ale także miejsc dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, wypalania traw, niszczenia zieleni i wiele innych zagrożeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Zgłoszenie trafia do policjantów odpowiedniej komórki policji, którzy w ciągu kilku dni skontrolują wskazane miejsce.

Czy zauważył Pan do tej pory jakieś obszary, którymi policja dolnobrzeska powinna się zająć w szczególności? Czy w ciągu niespełna miesiąca wydarzyły się jakieś przestępstwa, akty wandalizmu?

Od czasu kiedy mam powierzone obowiązki nie było takich akcji, ten miesiąc był raczej spokojny, nie odnotowaliśmy żadnych większych interwencji. W mojej ocenie Brzeg Dolny jest miastem bezpiecznym i mam nadzieję, że tak pozostanie. Bardzo dobrze oceniam pracę naszych policjantów, funkcjonowanie całej jednostki przebiega sprawnie i bez zarzutów. Na razie nie planuję żadnych zmian.

Czy obecnie są jakieś wakaty w policji i jak wygląda rekrutacja do tej pracy?

W tej chwili jest jeden wakat w patrolu i od 1 marca będzie również wolny wakat w dziale kryminalnym. Jeśli ktoś chciałby pracować w policji, to najpierw trzeba przejść badania lekarskie, psychotesty i testy wiedzy. Wtedy rozpoczyna się 64-dniowa szkółka policyjna realizująca kurs podstawowy, po kursie podstawowym następuje adaptacja do działów prewencji, trwa ona trzy miesiące i wtedy można zacząć pracę w jednostce.

sj

Polecamy