Jerzyki lepsze od chemii

Jerzyki to najwięksi sprzymierzeńcy człowieka w walce z uciążliwymi komarami – w ciągu doby jeden ptak jest w stanie zjeść nawet 20 tysięcy owadów. Ekolodzy przekonują, że jerzyki są dużo skuteczniejsze niż chemiczne opryski. Nie szkodzą środowisku i w przeciwieństwie do jaskółek, są czystymi ptakami, które nie robią wokół siebie bałaganu, a swoje odchody zazwyczaj wynoszą daleko poza gniazdo, tym samym nie wpływają negatywnie na „estetykę” osiedli.

Nic tak nie uprzykrza sezonu grillowego jak komary. Szczyt ich aktywności przypada na przełom czerwca i lipca, ale zaczynają się pojawiać, gdy tylko zrobi się ciepło i wzrośnie wilgotność powietrza. Larwy rozwijają się w zbiornikach wodnych, takich jak stawy, jeziora i rzeki, a także na podmokłych terenach czy długo stojących kałużach. Najlepszymi i najskuteczniejszymi naturalnymi pogromcami tych insektów są właśnie jerzyki.  Zakład Gospodarki Komunalnej właśnie te ptaki stara się zasiedlić na terenie miasta. Populacja jerzyków w polskich miastach systematycznie maleje. Jest to efekt termomodernizacji budynków, podczas których zamurowywane są szczeliny stanowiące gniazda ptaków.

Projekt realizowany przez ZGK zakłada zamontowanie na budynkach powyżej drugiego piętra ok. 100 sztuk budek lęgowych dla jerzyków. Zamontowana budka nie będzie mogła wisieć niżej niż na wysokości drugiego piętra (ok. 5 m nad ziemią), a bezpośrednio pod nią musi być co najmniej 5 metrów wolnej przestrzeni bez żadnych przeszkód typu anteny, barierki itp., gdyż jerzyki przed rozpoczęciem lotu spadają swobodnie kilka metrów. Ostatnia zasada montażu budki lęgowej dotyczy wystawy: najlepsze są północne i wschodnie strony. Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc domki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Te niepozorne ptaki latają na dużych wysokościach nawet do 3,5 tys. metrów nad poziomem morza, osiągając prędkość do 170 kilometrów na godzinę. Co ciekawe jedzą i śpią także w powietrzu. Akcja prowadzona przez ZGK musi przebiegać szybko, gdyż okres lęgowy tych ptaków rozpoczyna się właśnie w maju.

Dlatego zapraszamy wspólnoty mieszkaniowe do zgłaszania się do ZGK po budki lęgowe dla jeżyków, które można montować na terenach wspólnot.
Telefon: 071/ 319 54 35, 071/ 319 62 88
Telefon komórkowy: 503 139 590, 660 543 407

 

KM

Polecamy