Gala muzyki klasycznej po raz kolejny podbiła serca dolnobrzeżan

DSC_5340

Na ten koncert dolnobrzeska publiczność czekała cały rok. Po raz dziesiąty w naszym mieście odbyła się Gala Noworoczna z udziałem Filharmonii Sudeckiej pod batutą maestro Bartosza Żurakowskiego, wybitnego polskiego dyrygenta, koncertującego po świecie. Muzycy zaprezentowali utwory klasyczne i znane szlagiery muzyki rozrywkowej. To był wieczór pełen wrażeń, który przeniósł publiczność w świat wielkich bali karnawałowych.

Zgromadzonych na początku koncertu życzeniami noworocznymi przywitali burmistrz Brzegu Dolnego Paweł Pirek oraz dyrektor Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury Danuta Chłód.
Tegoroczny program zaproponowany przez dyrygenta i gospodarza wieczoru maestro Żurakowskiego obejmował dzieła, które za każdym razem porywają słuchających, począwszy od klasycznych utworów Johanna Straussa Tego wieczoru muzycy zabrali publiczność w podróż dookoła świata za przyczyną twórczości Antonina Dvoraka, Juliusa Fucika, Franza von Suppe’a, Johannesa Brahmsa czy Dymitra Szostakowicza. Nie zabrakło przebojów zza oceanu, m.in. Leroya Andersona, które podbiły świat i serca melomanów.
Jak zawsze gospodarz wieczoru nie tylko bawił publiczność dowcipami i anegdotami z życia muzycznego, ale również przybliżał treści muzyczne zawarte w utworze, jakie dany kompozytor chciał przekazać. To pozwoliło słuchaczom, jeszcze bardziej wczuć się w muzyczny nastrój. Ponaddwugodzinny koncert pochłonął publiczność bez reszty. Owacjom nie było końca.

O kilka słów komentarza przed koncertem poprosiliśmy maestro Bartosza Żurakowskiego.

Przyjechaliście Państwo z repertuarem składającym się z utworów, które są swoistym „the best of” muzyki klasycznej. Jak się wykonuje kompozycje tak dobrze znane i tyle razy zagrane? Czy jako artyści odnajdujecie w nich coś dla siebie, czy odkrywacie je na nowo?

Każdy utwór, każde dzieło jest wyzwaniem. Do każdego dzieła podchodzi się z wielką pieczołowitością, mając na celu jak najpiękniejsze odegranie, odzwierciedlenie tego, co kompozytor chciał nam przekazać za przyczyną partytury. Na to składa się również nasza interpretacja, bez względu na to, ile razy te utwory były grane na świecie, przez jak różnych artystów czy orkiestry. Nie ważne, jak dobrze my jesteśmy osłuchani w tych utworach. Za każdym razem, kiedy bierzemy taki utwór na warsztat, odnajdujemy w nim coś nowego i zawsze staramy się go wykonać zgodnie z kanonem.

Filharmonia Sudecka jest w Brzegu Dolnym po raz kolejny. Jak się koncertuje dla tutejszej publiczności?

Publiczność dolnobrzeska jest wspaniałą publicznością. Od 10 lat zawsze z wielka radością osobiście tutaj przyjeżdżam, by koncertować, pokłonić się publiczności. Mam przyjemność i zaszczyt przyjeżdżania z Filharmonikami Sudeckimi. Wcześniej była to inna orkiestra. Cieszymy się, że możemy kontynuować tę piękną tradycję koncertów noworocznych w Brzegu Dolnym. Atmosfera płynąca od Państwa, od dolnobrzeżan, jest zawsze uskrzydlająca. To, wydaje mi się, udziela się również nam artystom. Obopólne oddziaływanie publiczności i artystów jest bardzo owocne i odczuwalne na naszych koncertach. Szanowni Państwo, kochani mieszkańcy pięknego Dolnego Brzegu, kłaniam się Państwu w imieniu Filharmoników Sudeckich z Wałbrzycha. Życzymy Państwu wspaniałego, dobrego szczęśliwego 2020 roku i posyłamy serdeczne pozdrowienia w formie pięknego koncertu.

Polecamy