Emeryci nie ustają w działaniach

bobulka

Grudzień to czas podsumowania tego, co udało się zrobić w mijającym czasie. Rok 2020 był dla wszystkich nowym doświadczeniem ze względu na konieczność zmiany codziennych nawyków czy planowanych działań. Na temat funkcjonowania Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w trudnym czasie pandemii rozmawiamy z Ryszardem Bubółką – prezesem związku.

Kończący się 2020 rok był dla wszystkich trudny. Proszę powiedzieć jak wyglądało funkcjonowanie Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów?

Jest to taki nietypowy rok ze względu na pandemię. W związku z zagrożeniem epidemicznym nasza działalność została mocno ograniczona. Wprowadzone rygory i obostrzenia nie pozwalają na pełne funkcjonowanie, ale parę rzeczy udało nam się zorganizować. W pierwszym kwartale, do mniej więcej połowy marca, można było jeszcze organizować spotkania czy wycieczki i wtedy też odbyły się najpierw spotkania i zabawy noworoczne, Dzień Babci i Dziadka z przedstawieniem „Czerwony Kapturek”, później imprezy związane z tłustym czwartkiem. Niestety od 15 marca nasza działalność została zablokowana, odwołano wszystkie imprezy, przestało funkcjonować biuro. W maju znów je uruchomiliśmy, ponieważ obostrzenia były już dużo mniejsze. Dodatkowo powróciła możliwość podróżowania autokarami. W okresie letnim zorganizowaliśmy dwa turnusy – do Grzybowa i Międzywodzia, a także wycieczkę na górę św. Anny i do Ligoty Dolnej, gdzie zwiedziliśmy piękne muzea sztuki sakralnej, gdzie jest otwarte również muzeum krzyży. Obejrzeliśmy imponującą kolekcję obrazów i rzeczy sakralnych, figurki oraz inne piękne obiekty. Dopisała zarówno pogoda, jak i świetni przewodnicy. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, żeby się nie tłoczyć w jednej dużej. Ponadto udało nam się zrealizować wyjazd do opery na retransmisję występów znanych na całym świecie śpiewaków i arii operowych. Od października znów weszły obostrzenia i niestety ponownie należało ograniczyć funkcjonowanie. Gdyby nie było zakazu zgromadzeń powyżej 5 osób czy ograniczeń w podróżowaniu, to moglibyśmy zorganizować jakiś wyjazd. Musieliśmy odwołać dosyć znaczące imprezy na koniec roku, jak na przykład Dzień Seniora i urodziny seniorów z naszego związku, którzy ukończyli 80 lat. Oczywiście przekazaliśmy seniorom indywidualnie upominki od gminy Brzeg Dolny oraz życzenia od burmistrza. Jak już będzie można organizować spotkania, to na pewno takie się odbędzie. Nie było też corocznej imprezy andrzejkowej i nie będzie też wspólnej wigilii. Moglibyśmy taką wigilię zorganizować, ale dla może 20 osób, bo na tyle pozwalają warunki naszej siedziby. Jednak nie ryzykujemy, bo sprawa jest poważna.

Czyli na razie nie ma mowy o żadnych wyjazdach czy spotkaniach w siedzibie związku, funkcjonują Państwo w bardzo ograniczony sposób.

Ludzie są trochę niecierpliwi, każdego siedzenie w domu zaczyna męczyć, ale musimy się dostosować do sytuacji. Jakoś sobie radzimy, musimy teraz więcej korzystać z telefonów. Jeśli tylko będzie można podróżować autokarami, to z pewnością będziemy organizować wyjazdy i wycieczki integracyjne, nawet jednodniowe. W dalszym ciągu funkcjonuje u nas komisja socjalna, która zajmuje się osobami, które są na leczeniu szpitalnym. Przygotowujemy dla nich paczki. Pomagamy też w miarę możliwości innym członkom związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Jak dbacie o to, aby zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się pandemii?

Dostaliśmy sporo masek od gminy Brzeg Dolny, urzędu marszałkowskiego czy ze starostwa powiatowego. Na początku marca odbyło się spotkanie na temat zagrożeń związanych z pandemią koronawirusa, jak się uchronić przed zakażeniem. Liczę na to, że w przyszłym roku wszystko zacznie wracać do normalności, bo niestety sporo wycieczek odwołaliśmy, żeby zmniejszyć ryzyko zarażania.
Chciałbym serdecznie podziękować władzom miasta za mocne wsparcie z ich strony, bo możemy liczyć w każdym momencie na pomoc i zainteresowanie. Również serdecznie dziękujemy za piękne upominki dla naszych seniorów. Pani Danucie Chłód – dyrektor Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury dziękujemy za to, że zawsze bardzo angażuje się w nasze imprezy czy spotkania i zawsze oferuje swoją pomoc. Dziękujemy również harcerzom z organizacji Cichociemni oraz Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Brzegu Dolnym, którzy również pomagają nam w trudnym czasie. Dziękuje zarządowi i członkom związku, którzy aktywnie uczestniczą w życiu organizacji.

Gdyby ktoś był zainteresowany dołączeniem do Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, jak może to zrobić?

W związku z tym, że w połowie września zawiesiliśmy działalność, to nasze funkcjonowanie znów jest ograniczone, ale oczywiście biuro działa. Mamy dyżury dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki od 11 do 13 i wtedy przyjmujemy składki czy właśnie zapisy do Związku Emerytów i Rencistów. Serdecznie zapraszamy.

sj

Polecamy