Najważniejsze to przyjść na trening

DSC_5775-3

Rozmowa z Kamilem Uchnastem – tenerem klubu Avasatare.

Klub Avasatare jest w Brzegu Dolnym znany wszystkim miłośnikom wschodnich sztuk walki. Czy mógłby Pan przybliżyć działalność klubu pozostałym osobom?

Avasatare to klub sportowy, którego nadrzędnym celem jest przygotowanie młodych ludzi w systemie sportu młodzieżowego, realizowanego przez ministerstwo. Chcemy, żeby sport łączył się z budowaniem społeczności i wychowaniem. Staramy się stworzyć miejsce, w którym każdy nasz wychowanek znajdzie przestrzeń do rozwoju i pokonywania ograniczeń. Treningi taekwondo to wspaniała przygoda, ale też wielka odpowiedzialność, dlatego wszystko co tutaj robimy jest skrupulatnie przygotowane, treningi są wcześniej zaplanowane.
Warto zaznaczyć, że prócz rozwoju motorycznego staramy się w podopiecznych rozwijać takie kompetencje społeczne jak empatia, asertywność, odpowiedzialność, systematyczność, umiejętność współpracy, czy też podnoszenie się po porażkach.

Rozwój młodych zawodników jest najważniejszy, ale w sporcie równie ważne są osiągnięcia.

W grupach początkujących, młodszych grupach wiekowych, wynik sportowy niejednoznacznie świadczy o jakości szkolenia, natomiast możemy się już pochwalić pierwszymi sukcesami, ponieważ w zeszłym roku zdobyliśmy 31 punktów w systemie sportu młodzieżowego, realizowanego przez ministerstwo. Jest to największa ilość punktów, zdobyta w naszym powiecie przez jednosekcyjny klub sportowy.

DSC_5769

Ilu zawodników uczestniczy w treningach?

Treningami taekwondo staramy się aktywizować dolnobrzeską społeczność. W tej chwili w Avasatare w Brzegu Dolnym ćwiczy ponad 100 osób w 5 grupach wiekowych. Największym wyzwaniem dla naszego klubu jest stworzenie takiej oferty, by być w stanie zatrzymać te dzieci, na kolejne 10 lat. Wtedy będziemy spokojni o to, że wychowamy tutaj kolejnych mistrzów sportu. Dzieci, od tych najmłodszych, trenują od 2 do 4 razy w tygodniu, a czasami nawet częściej. W tej chwili przygotowujemy się do międzywojewódzkich mistrzostw taekwondo, gdzie liczymy na miejsca w ścisłej czołówce. Myślę, że mamy bardzo duże szanse. W zeszłym roku w takich zawodach zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej juniorów młodszych.

Czy każdy może zacząć trenować taekwondo? Kogo zapraszacie na treningi?

Na nasze treningi może przyjść każdy mieszkaniec gminy Brzeg Dolny. Zawsze powtarzam, że najtrudniejszym krokiem jaki należy wykonać, to po prostu przyjść. Jeśli dziecko załapie bakcyla, to jest już jednym z nas i tak naprawdę całą resztą, dotyczącą badań lekarskich czy też karty członkowskiej, zajmują się już rodzice. Na początek najważniejsze jest, żeby się przełamać, podjąć wyzwanie i przyjść na trening. Żeby być przygotowanym do treningu wystarczą zwykłe krótkie spodenki, koszulka i butelka wody. Ćwiczymy na boso, a treningi odbywają się na macie, która wybacza nam upadki i wszelkiego rodzaju błędy, więc raczej nie ma mowy o kontuzjach.
Trenujemy w Kompleksie Hotelowo-Sportowym „Rokita” w każdy poniedziałek, środę i piątek, w godzinach od 16.00 do 21.00. Po więcej informacji zapraszam na stronę internetową avasatare.com.pl i nasz facebookowy fanpage Avasatare – Taekwondo ITF Brzeg Dolny.

wm

Polecamy