Bezpieczne karty i dokumenty podczas świątecznych zakupów

dokumenty

Polacy pokochali płatności zbliżeniowe, więc na pewno w zbliżającym się okresie świątecznym będą chętnie korzystać ze swoich kart. Niestety, czas przedświątecznej gorączki to również większe ryzyko kradzieży lub utraty nie tylko gotówki, ale także kart płatniczych, których Polacy mają już w portfelach ponad 40 milionów. W przypadku utraty karty, ale także dowodu osobistego, ważne jest ich szybkie zastrzeżenie pod międzybankowym numerem alarmowym (+48) 828 828 828. Od początku jego funkcjonowania, Polacy skorzystali z takiej możliwości już ponad 575 tys. razy.

Świąteczny czas beztroski

W sklepach wraz ze świątecznymi ozdobami i wieloma promocjami pojawia się coraz więcej osób, szukających prezentów dla swoich bliskich. Dokonując przedświątecznych zakupów coraz chętniej korzystamy z wygodnych kart płatniczych. Warto jednak pamiętać, że mając w portfelu kartę nie możemy zapomnieć o jej bezpieczeństwie. To właśnie w tym okresie jesteśmy szczególnie narażeni na utratę lub kradzież nie tylko gotówki, ale także innych równie ważnych dla nas dokumentów. Pamiętajmy, że gdy utracimy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy np. dowód rejestracyjny, możemy stać się nieświadomymi ofiarami przestępstwa na nasze nazwisko.
Aby uniknąć przykrych konsekwencji kradzieży, warto zapamiętać, co robić w przypadku ich utraty:
-zastrzec dokumenty w banku (nawet gdy ktoś nie ma konta bankowego!) – wystarczy w jednym. Dane automatycznie trafią do Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, a potem do banków i instytucji finansowych korzystających z systemu. Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja jest blokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest policja.
– w przypadku kradzieży dokumentów należy też zawiadomić najbliższy posterunek policji.
– trzeba też poinformować gminę, a jeżeli jesteśmy za granicą także placówkę konsularną.

Nie boimy się zastrzegać kart

Tylko od stycznia do października br. Polacy dzwoniąc pod numer (+48) 828 828 828 zastrzegli już ponad 40 tys. kart, a jedynie w przeciągu ostatniego miesiąca wykonano prawie 15 tys. połączeń z tą całodobową, bezpłatną i dostępną z każdego miejsca na świecie infolinią. Dotychczas, rekordową liczbę kontaktów (prawie 17 tys.) wykonano w lipcu br., czyli w szczycie sezonu urlopowego. Nie zapominajmy, iż grudzień w związku ze świąteczną gorączką zakupów, będzie również pod tym względem miesiącem szczególnym. Warto, abyśmy wiedzieli co należy zrobić w przypadku utraty karty. Jedynie szybkie działanie może nas w pełni zabezpieczyć przed następstwem niemiłych konsekwencji.

Technologia wspomaga bezpieczeństwo

Polacy coraz częściej płacą także przy użyciu urządzeń mobilnych oraz z wykorzystaniem płatności BLIK. Z samego tylko BLIK-a w trzecim kwartale tego roku klienci korzystali średnio 264 tys. razy dziennie. Wiele banków wprowadziło w swoich aplikacjach mobilnych możliwość czasowego zastrzeżenia karty. Daje to dodatkowy czas na sprawdzenie, gdzie mogliśmy naszą kartę zostawić i upewnić się czy nie znajduje się ona jednak w bezpiecznym miejscu.

Nowoczesny system

Mechanizm infolinii (+48) 828 828 828 oparty jest o specjalny komponent rozpoznawania mowy, dzięki któremu ustalana jest nazwa banku, w którym użytkownik ma kartę płatniczą, co następnie skutkuje bezpośrednim przekierowaniem do właściwego konsultanta danego banku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, system może rozpoznawać nazwę każdego z partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby – z uwzględnieniem pełnej formy, jej części i skrótów, a dodatkowo w przypadku nazw
o niepolskim brzmieniu, umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.

dokumenty

Polecamy