Zebraliśmy prawie 26 tys. dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już po raz 29. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała dla najbardziej potrzebujących. W tym roku zbiórka WOŚP przeznaczona była dla oddziałów laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a hasło przewodnie wydarzenia to „Finał z głową”.

W związku z pandemią finał Wielkiej Orkiestry był zupełnie inny niż w poprzednich latach. Jednak pomimo wprowadzonych obostrzeń mieszkańcy Brzegu Dolnego pokazali ogromne serca i jak zawsze wspomogli akcję. „Empatia, altruizm i solidarność. To są cechy, które każdego roku wzmacnia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a wszystko to kształtuje humanitaryzm czyli postawę opierającą się na wyrozumiałości i życzliwości względem drugiego człowieka. Wspieranie Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy to przede wszystkim realna pomoc dla potrzebujących i dlatego każdego roku wspieram Orkiestrę.” – mówił burmistrz Brzegu Dolnego Paweł Pirek. Na ulicach miasta, pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu do diagnostyki głowy zbierało 63 wolontariuszy. Wszyscy zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. W tym roku zebraliśmy kwotę 25 868,00 zł.

O organizacji loterii oraz sklepiku WOŚP rozmawiałam z Piotrem Gajewskim, Naczelnikiem Harcerskiej Organizacji Wychowawczo-Patriotycznej „Cichociemni”.

To już 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale jest zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych?
W związku z pandemią koronawirusa w całej Polsce wprowadzone zostały obostrzenia. Początkowo finał Orkiestry miał odbyć się 10 stycznia, ale ostatecznie odbył się 31 stycznia. A co się zmieniło? Bardzo dużo. Nie było jak co roku koncertów czy imprez, nie było żadnych stoisk z ciastami i jedzeniem na wynos, czy kilku stoisk z gadżetami. Natomiast nasza organizacja patriotyczno-wychowawcza „Cichociemni” mimo wszystko stanęła na wysokości zadania. Spełniliśmy wszystkie wymogi sanitarno – epidemiologiczne, przeczytaliśmy wszystkie rozporządzenia, dostosowaliśmy się do obowiązujących obostrzeń ministerialnych i postanowiliśmy zrobić loterie i sklepik WOŚP. Dużo miast w Polsce zrezygnowało nawet z wolontariuszy, były powołane tylko sztaby, grali z Orkiestrą oraz prowadzili licytacje przez Internet. My mimo wszystko puściliśmy wolontariuszy z puszkami i były to 63 osoby na ulicach Brzegu Dolnego.

W tym roku tylko harcerze byli wolontariuszami?
Nie, harcerzy jest 41, a reszta to osoby, które zgłosiły się do Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury i wyraziły chęć bycia kwestującymi. Wczytaliśmy się w te obostrzenia i postanowiliśmy zrobić zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry w bardzo okrojonej formie. W związku z tym, że w dobie pandemii jednak mniej ludzi chodzi po ulicach, to ten wkład finansowy naszego miasta będzie mniejszy, ale organizując takie niewielkie stoiska WOŚP jak loteria czy sklepik, zawsze te kwoty będą większe. Martwiliśmy się tylko o to, że ludzie do nas nie dotrą, ale zainteresowanie było spore.

Wszystko jednak funkcjonowało bardzo sprawnie, mimo zaostrzonych przepisów sanitarnych?
Staraliśmy się wpuszczać tylko 8 osób jednocześnie na powierzchnie, w której wystawione były stoiska WOŚP, oczywiście nie wliczając naszych wolontariuszy. Każda osoba przed wejściem musiała zdezynfekować dłonie, jeśli ktoś nie miał maseczki ochronnej nie był wpuszczany do środka. Wszystkie wytyczne były wywieszone na drzwiach wejściowych żeby ludzie przeczytali pod jakim warunkiem mogą do nas przychodzić.

Co w tym roku można było zakupić lub wylosować na stoiskach WOŚP?
W tym roku losów było troszkę mniej niż w latach ubiegłych, za to nagrody są bardzo cenne. Zawsze mieliśmy losy za 5 i 20 zł, teraz z racji tego że jest ich mniej a nagrody są naprawdę ciekawe to przygotowaliśmy losy za 10 i 20 zł. Mieliśmy dużą ilość bezprzewodowych głośników bluetooth, słuchawki bezprzewodowe, zabawkę „łuk” do gier na smartfon, książki itd. W sklepiku staraliśmy żeby mimo wszystko było jak najwięcej gadżetów orkiestrowych. Były kalendarze, magnesy, maseczki, przypinki, koszulki czy plecaki. W tym roku dostaliśmy też dużą ilość flag orkiestrowych. Sporo firm w związku przez wprowadzone restrykcję też dostało w kość więc i tych gadżetów mamy mniej, ale mimo wszystko cieszę się, że udało nam się zorganizować ten finał i oczywiście jak co roku maksymalnie wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Podziękowania od Danuty Chłód, szefowej dolnobrzeskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

Serdeczne podziękowania dla osób wspierających kiermasz WOŚP:
– Ewa Zielińska – obraz oraz zakładka do książki,
– Irena Leja – szybkowar do herbaty oraz obrazy,
– wicestarosta Jarosław Iskra – gadżety powiatu wołowskiego,
– Anna Kacprzak – obraz,
– Grupa Octopus – magnesy z Brzegiem Dolnym,
– Gmina Brzeg Dolny – kalendarze na 2021 rok,
– P.LASH stylizacja rzęs – vouvchery,
– AJ Studio Anna Jałoszyńska – vouchery,
– Lena Riwoń – maskotki i zabawki,
– Julia Polak – puzzle, ramki na zdjęcia oraz zabawki

 

Polecamy