Wielkanoc w Brzegu Dolnym

Najważniejsze święta w Kościele Katolickim za nami. W Wielki Piątek, w dzień upamiętniający Mękę i Śmierć Chrystusa, wierni uczestniczyli w nabożeństwach drogi krzyżowej.
W sobotę w Kościołach święcono pokarmy wielkanocne, paschał, wodę chrzcielną i ogień. W starożytności Wielka Sobota była dniem ciszy na pamiątkę żałoby apostołów. Wieczorem gromadzono się na całonocnym czuwaniu. Tradycję święcenia paschału znamy w kościele katolickim dopiero od V wieku.
Według wierzeń ludowych poświęcona woda, jako źródło życia i znak odrodzenia, miała zabezpieczać domostwo, zwierzęta i uprawy. Ogień i iskra wykrzesana tego dnia była symbolem wyjścia Chrystusa z grobu i miała zagwarantować obfitość.

W gminie Brzeg Dolny wielkanocną atmosferę można było już poczuć na 2 tygodnie przed świętami. Wszystko za sprawą wystawy kolorowych pisanek autorstwa Julii Knospe, którą mieszkańcy Brzegu Dolnego i okolic mogli  podziwiać w Galerii Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury.
Wystawę świątecznych ozdób w świetlicy w Naborowie przygotowało Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych i Twórczych „Naborowianki”.
Jak co roku tłumy wiernych uczestniczyły w obchodach Niedzieli Palmowej i procesji, która tradycyjnie wyruszyła spod kościoła do Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury.
Tam  po raz piąty zorganizowano wystawę stołów wielkanocnych.

Beata Kowal

Polecamy