Wieczór z Teatrem Polska

W auli Powiatowego Zespołu Szkół w Brzegu Dolnym wystawiono przedstawienie teatralne pt.: „Zabijanie Gomułki”, zrealizowane w ramach projektu Teatr Polska.
Historię o planach zabicia sekretarza PZPR Władysława Gomułki, przez domorosłego filozofa, wyreżyserował dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Jacek Głomb.
Spektakl jest adaptacją powieści „Tysiąc spokojnych miast” Jerzego Pilcha. Główny bohater, alkoholik Józef Trąba, postanawia przed śmiercią „zrobić coś dla ludzkości” i zabić najbardziej dostępnego tyrana, Władysława Gomułkę.

Misternie zaplanowany pomysł zabicia I sekretarza PZPR, momentami karykaturalnie przerysowany, bo obmyślany po spożyciu mocnego trunku, jest humorystyczną próbą naprawy świata. Ponieważ zamachowiec nie włada bronią palną i wie, że nie zdoła uderzyć z bliska bronią białą, zamierza użyć…chińskiej kuszy. W absurdalny plan, o dziwo angażuje się lokalna ewangelicka wspólnota.

Spektakl uhonorowano nagrodami w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za adaptację, reżyserię i scenografię. Po przedstawieniu można było wziąć udział w warsztatach teatralnych i przekonać się z jakimi zadaniami na co dzień zmagają się aktorzy, aby jak najlepiej wypaść na scenie.

Kolejny spektakl Teatru Polska wystawiony będzie 15 listopada w auli Powiatowego Zespołu Szkół.

Polecamy