Warsztaty kulinarne na słono i na słodko

Stowarzyszenie Starodworscy Aktywiści zorganizowało dla mieszkańców warsztaty kulinarne. Były to pierwsze tego typu warsztaty, bezpłatne i dla wszystkich chętnych.
Warsztaty odbyły się na terenie zagrody edukacyjnej „Jodłowy Młyn” a poprowadziła je pani Krystyna Szulc, która przez wiele lat mieszkała we Francji gdzie pracowała jako szef kuchni w alzackiej restauracji. Podczas warsztatów pani Krystyna zaproponowała wykonanie zupy krem z marchewki zapiekanej z ciastem francuskim oraz tartę na słono i na słodko.

Wszyscy, którzy przyszli na warsztaty prędko wzięli się do pracy. Przy kilku stanowiskach każdy miał coś do zrobienia, jedni obierali warzywa, inni zagniatali ciasto na tartę a jeszcze inni smażyli i gotowali. Wszystko to oczywiście pod czujnym okiem szefowej kuchni. Pracowali wszyscy- i dorośli i dzieci, które największą frajdę miały przy dekorowaniu tart.

Wszystkie potrawy pieczone były w zabytkowych piecach chlebowych i jak można się domyślić smakowały wyśmienicie. Każdy uczestnik warsztatów sam mógł tego doświadczyć. Po upieczeniu wszystkich przygotowanych tart, odbyła się wspólna degustacja.

„Bardzo fajnie, że takie warsztaty są organizowane, można się przy tym wiele dowiedzieć i poznać nowe przepisy” mówi jedna z uczestniczek.

Jak zapowiadają organizatorzy, to było pierwsze takie spotkanie kulinarne, ale nie ostatnie. A mieszkańcy z niecierpliwością czekają na kolejne warsztaty i już zastanawiają się co tym razem pysznego wymyśli mistrzyni francuskiej kuchni pani Krystyna.

Polecamy