W Zetce trwają próbne matury

Probna matura w Zetce

Od 3 marca w Zespole Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym trwają próbne egzaminy maturalne.

W zeszłym tygodniu maturzyści z Zetki zadawali egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na poziomie podstawowym. Obecnie sprawdzają swoją wiedzę z matematyki, języków obcych oraz przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

Próbne matury są dla uczniów doskonałą okazją do przetestowania wiedzy oraz sprawdzenia, co jeszcze trzeba powtórzyć przed majowym egzaminem. W Zespole Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym przystąpiło do nich 77 maturzystów.

Egzaminy są prowadzone w reżimie sanitarnym. O ich organizację zapytaliśmy Małgorzatę Staniszewską, dyrektora szkoły.

– Już w zeszłym roku przeprowadzaliśmy egzaminy maturalne w reżimie sanitarnym. Przepisy się nie zmieniły, więc tym razem jest łatwiej. Zdecydowaliśmy się organizować egzaminy w salach lekcyjnych, a nie w sali gimnastycznej. Uczniowie zostali podzieleni na małe grupy, aby zachować odległości. Środki do dezynfekcji są dostępne na korytarzach i w pomieszczeniach, w których trwają egzaminy. Osoby rozdające arkusze egzaminacyjne są wyposażone w maseczki i rękawiczki ochronne.

Uczniowie od wielu miesięcy uczą się w trybie zdalnym, mają utrudniony kontakt z nauczycielami i trudno im na bieżąco konsultować swoje postępy w nauce. Możliwość sprawdzenia się podczas próbnego egzaminu zdawanego w szkole, wśród innych uczniów, z pewnością doda im pewności siebie podczas matury.

– Tylko stacjonarnie jesteśmy w stanie właściwie przeprowadzić test diagnostyczny. Uczeń powinien pisać próbną maturę w takich warunkach, jakie będzie mieć w maju, a wtedy pozostanie sam z arkuszem i dopuszczonymi pomocami. Pracując zdalnie, staramy się wielokrotnie wspominać, że praca musi być samodzielna, jednak nie mamy pewności czy tak jest. Bezpośredni kontakt z nauczycielem pozwala sprawdzić, co uczeń musi powtórzyć i utrwalić – dodaje Małgorzata Staniszewska.

Egzaminy maturalne w 2021 roku rozpoczną się 4 maja. Egzaminy ustne, ze względu na sytuację epidemiczną, nie będą obowiązkowe. Wszystkim maturzystom już teraz życzymy powodzenia.

kd

Polecamy