VIII Powiatowe Forum NGO

DSC_2985

W środę w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury odbyło się VIII Powiatowe Forum NGO. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu powiatu wołowskiego oraz samorządów gminnych i powiatowego, z Wicestrostą Wołowskim Jarosławem Iskrą i Przewodniczącym Rady Miejskiej Brzegu Dolnego Andrzejem Lechem na czele.

Uczestnicy Forum zostali powitani przez organizatorkę spotkania – Krystynę Laszkiewicz ze Stowarzyszenia Propago, prowadzącą Centrum Aktywności Obywatelskiej w Brzegu Dolnym. Następnie wysłuchali specjalnie przygotowanych na ten dzień prelekcji. Pełnomocnicy ds. organizacji pozarządowych Piotr Smelkowski i Magdalena Górak-Kaleta opowiedzieli o przebiegu konsultacji programów współpracy z ngo w gminie Brzeg Dolny i powiecie wołowskim, prowadząca spotkanie Agata Bulicz przedstawiła wzajemne oddziaływania pomiędzy samorządami i organizacjami pozarządowymi, Grzegorz Tymoszyk przybliżył cele i zasady działania gminnych rad pożytku publicznego, Irena Krukowska-Szopa podzieliła się swoim doświadczeniem we wspieraniu inicjatyw senioralnych, a Jarosław Paczkowski powiedział o możliwości współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i ngo oraz nakreślił kierunki rozwoju LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”.

Swoimi osiągnięciami pochwaliły się działające w powiecie wołowskim organizacje. Ewa Fura ze Stowarzyszenia mieszkańców wsi Grodzanów mówiła o pobudzaniu aktywności mieszkańców podczas działań w świetlicach wiejskich, a Irena Machlowiec i Ula Bała opowiedziały o zrealizowanym latem przez Stowarzyszenie Jezierzyca projekcie „Żniwa Retro”.

W przerwach pomiędzy prelekcjami uczestnicy forum częstowali się produktami wchodzącymi w skład „koszyka prezentowego Krainy Łęgów Odrzańskich”, przywiezionego do Brzegu Dolnego przez prezesa LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” Jarosława Paczkowskiego.

– Dziękuję, że ludzie przyszli, że poświęcili swój czas i zostali z nami do końca. Forum organizacji pozarządowych to niezwykła okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń, a zainteresowanie nim ze strony przedstawicieli trzeciego sektora świadczy o tym, że warto je organizować – powiedziała po zakończeniu spotkania Krystyna Laszkiewicz. Forum podsumował także podinspektor ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Brzegu Dolnym Piotr Smelkowski: – Bardzo udane, bardzo owocne spotkanie, dające mi jako osobie, która ma się zajmować współpracą z organizacjami pozarządowymi, bardzo dużo do przemyślenia, ale również i pomysłów na przyszły rok.

Polecamy