Upragnione lato, upragnione wakacje i męczące upały

Upragnione lato, upragnione wakacje i niestety męczące upały, które coraz mocniej przeszkadzają w codziennym życiu. Od początku sierpnia, Polskę opanowała fala upałów. Od wtorku 7 sierpnia w całym kraju znów zrobi się bardzo gorąco. Niemal wszędzie temperatura przekroczy 30 stopni. Pamiętajmy że wraz ze wzrostem temperatury powietrza wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jak radzimy sobie z tak wysokimi temperaturami?
Pamiętajmy o tym aby w upalne dni dzieci i osoby starsze wychodziły z domu z nakryciem głowy. W gorące dni należy unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu. Ważna jest lekkostrawna dieta bogata w owoce i warzywa, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin.
Jak zatroszczyć się o najmłodszych w tym upalnym okresie? Dziecko należy ubrać w lekką, jasną odzież przepuszczającą powietrze oraz zakładać maluchowi czapeczkę z daszkiem. Należy podawać letnie, lecz nie zimne napoje, w szczególności ziołowe lub owocowe herbatki, a także wodę mineralną lub sok. Nie należy nosić dziecka w nosidełku, gdyż w upalne dni może być mu niewygodnie i gorąco. Przed wyjściem na spacer należy na smarować dziecko kremami z wysokim filtrem, ale przede wszystkim nie należy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz w porze, kiedy jest najbardziej gorąco.
Pamiętajmy również o naszych pupilach. Zwierzęta tak samo jak my bardzo źle znoszą upały i musimy się o nie zatroszczyć. Pomoc zwierzakom w tym ciężkim okresie to nie tylko zapewnienie im schronienia w cieniu i duża ilość wody. To przede wszystkim zapewnienie komfortowych warunków przetrwania tego ciężkiego okresu. Pamiętajmy, że zwierzęta są uzależnione od naszej pomocy.
Najbliższy czwartek ma być najbardziej upalnym dniem w tym tygodniu, a możliwe, że nawet w całym roku. Upały w Polsce powinny pozostać do piątku. Sobota ma być zdecydowanie przyjemniejsza.

Polecamy