TAMA pięknieje

Na osiedlu Fabrycznym stoi już obiekt nowej biblioteki. Projekt budynku nawiązuje do Odry i nosi nazwę „Tama”. Wnętrze budynku będzie funkcjonalne i nowoczesne, co pozwoli na realizację projektów edukacyjnych i kulturalnych. O postępach prac, ofercie nowej biblioteki oraz czytelnictwie w naszym mieście rozmawiam z Bogusławą Aleksandrowicz – dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym.

Pani Dyrektor, proszę powiedzieć, na jakim etapie są prace i z jakich środków finansowane jest to zadanie?

W tym roku w czerwcu zakończyliśmy pierwszy etap budowy, czyli powstanie nowego budynku. Przy ulicy Wyspiańskiego powstał duży, nowoczesny, betonowy obiekt wybudowany przez firmę OLMAX Michał Zimnicki z Wołowa. Projekt aranżacji wnętrza wykonała projektant wnętrz Agnieszka Opiela z firmy Szanowany Dom z Wrocławia. Aktualnie jesteśmy na etapie wyposażania. Biblioteka otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 – Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Otrzymaliśmy prawie 800 tys. zł. W tym roku na koncie biblioteki jest już kwota 571,306 zł, przeznaczona na tegoroczne wydatki. W przyszłym roku otrzymamy kwotę 205,493 zł. Dotację otrzymaną w tym roku przeznaczyliśmy na zakup wyposażenia meblowego, które teraz jest montowane w budynku biblioteki. Kolejny zakup to będzie zabezpieczenie zbiorów, tzw. RFID, a potem systemy interaktywne, na co składać się będzie podłoga i tablice interaktywne – tzw. e-galeria. Jesteśmy w tej chwili po przetargach,  po podpisaniu umów i w trakcie realizacji tych zleceń. Na przyszły rok planujemy wyposażenie biblioteki w komputery. Część pozyskanych funduszy przeznaczymy na promocję projektu.

Wnętrze biblioteki będzie otwartą przestrzenią, podzieloną funkcjonalnymi meblami na kilka stref. Co znajdzie się w tej przestrzeni?

Obiekt będzie miał charakter otwarty, mieścić się tam będą dwa pomieszczenia. Projekt zakłada powstanie biblioteki nowoczesnej. Z jednej strony to betonowa bryła, z drugiej ogromne szklane witryny, które maja zapraszać czytelników do wejścia do środka i skorzystania z usług biblioteki. Na prawo od wejścia znajdzie się wypożyczalnia, gdzie przewidziana jest strefa relaksu  z wygodnymi siedziskami i stanowiskami audio-video do odsłuchu płyt analogowych, CD i DVD. Dalej swój kącik będą mieli najmłodsi czytelnicy. Będzie to tzw. cumowisko ze stoliczkami przypominającymi łódeczki i ciekawymi siedzeniami. Znajdą się tutaj regały z książkami dla najmłodszych i dla młodzieży. Naprzeciwko okien stanie część informacyjna z trzyosobowym stanowiskiem obsługi, gdzie pojawi się interaktywna tablica informacyjna. W lewej części pomieszczenia będzie strefa ze stanowiskami komputerowymi. Będą ich cztery, z dostępem do Internetu dla czytelników, oraz jedno stanowisko z zainstalowanym katalogiem. Planowane jest również utworzenie stanowiska dla osób słabowidzących i słabosłyszących. Dzięki wyposażeniu placówki w innowacyjny sprzęt i oprogramowanie różne grupy użytkowników będą mogły korzystać z ciekawych zajęć i warsztatów edukacyjnych, w tym podnoszących kompetencje informatyczne lokalnej społeczności.

Planujemy stanowisko samoobsługi czytelniczej – tzw. SelfCheck, dostosowany także dla osób niepełnosprawnych. Myślę, że będzie to stanowiło zachętę  szczególnie dla młodych czytelników, którzy będą mogli podejść do kiosku i samodzielnie pożyczyć książkę, skanując kod. W strefie za siedzącymi pracownikami biblioteki znajdzie się strefa gier i zabaw, rozdzielona dwoma regałami na multimedia i na czasopisma. W tym miejscu pojawi się podłoga interaktywna, która będzie służyła dzieciom i młodzieży, oraz stanowisko do gier z konsolą.  Za regałami na czasopisma znajdzie się czytelnia z wygodnymi fotelami i sofą oraz regały ze zbiorami dla dorosłych czytelników. Wypożyczalnia będzie wyposażona w system zabezpieczania zbiorów, monitorowanie zbiorów oraz system kodowana etykiet bibliotecznych.

Po lewej stronie znajdzie sala wielofunkcyjna, która będzie pełniła funkcję szkoleniową, projekcyjną i wystawienniczą. Znajdują się tam stoliki, gdzie będzie szesnaście stanowisk komputerowych plus stanowisko dla prowadzącego. Do dyspozycji oddany zostanie zestaw projekcyjny z nagłośnieniem, krzesełka konferencyjne oraz systemy wystawiennicze w postaci wysokich regałów. Tutaj będą się odbywać różnego rodzaju spotkania.

Jakie nowe formy promowania czytelnictwa umożliwi lokalizacja biblioteki?

Zaoferujemy nowe formy udziału w czytaniu, w korzystaniu ze zbiorów, oprócz książek będą multimedia, czasopisma. Myślę, że zaproponujemy dostęp do e-czasopism. Ważnym elementem będzie przestrzeń wokół biblioteki, która wykorzystywana będzie do ciekawych, nowoczesnych zajęć.  Aktualnie biblioteka jest po przetargu na zagospodarowanie terenu wokół obiektu i budowę amfiteatru. Zakończenie tego etapu planowane jest na maj 2020 roku. Nowa lokalizacja pozwoli nam na rozszerzenie naszej oferty edukacyjnej dla czytelników zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz. Tutaj podłoże będzie utwardzone kostką granitową, znajdą się dwa stanowiska do nadawania alfabetem Morse’a. Pojawi się ciąg edukacyjny pokazujący bieg Odry. Nazwa „Tama” nawiązuje do progu wodnego znajdującego się niedaleko Brzegu Dolnego na Odrze. Ciąg edukacyjny będzie prezentować, jakie zwierzęta i jakie rośliny żyją w Odrze i jej okolicach oraz jakie miasta mija rzeka.

Według projektu zagospodarowany zostanie również dach budynku. Co się tam znajdzie?

Będzie to teren użytkowy, w tym miejscu zaplanowany jest taras. W trakcie prac etapu drugiego, w części tarasu znajdą się siedziska skierowane w stronę amfiteatru, co zajmie połowę dachu. Pozostała część będzie obsadzona niską roślinnością. Powstanie miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu z książką.

Na kiedy planowane jest zakończenie wszystkich prac?

Prace realizowane są według harmonogramu, zakończenie drugiego etapu budowy zaplanowane jest na maj 2020 roku. Wszystko uzależnione jest od odbiorów i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Otwarcie planowane jest na czerwiec przyszłego roku. Jednak w chwili obecnej trudno składać deklaracje.

Jaki jest aktualnie poziom dolnobrzeskiego czytelnictwa?

Najliczniejszą grupę tworzą czytelnicy w wieku 50+, to grupa wiernych czytelników regularnie odwiedzających nasze placówki. Nie tylko korzystają ze zbiorów, ale odwiedzają nas również w trakcie popołudniowych wydarzeń bibliotecznych. Jeśli chodzi o młodszych czytelników, zauważamy, że w trakcie projektu „Mała książka – wielki człowiek” nastąpił wzrost zainteresowania biblioteką u rodziców małych dzieci. Mam nadzieję, że uda nam się wychować grupę czytelników wśród tych najmłodszych oraz że nowa biblioteka, bogata w technologie, przyciągnie młodszych czytelników. Przykładem są zajęcia, które zorganizowaliśmy w ubiegłym roku. Na nasze zaproszenie przyjechali państwo z Planety Robotów z Wrocławia. Były to zajęcia konstrukcyjne z klockami Lego. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Pojawiła się dużą grupa dzieci, które dotychczas nie uczestniczyły w naszych działaniach bibliotecznych. Dla wielu była to okazja do wypożyczenia książek. W przyszłości będziemy stawiać na tego typu formy zajęć, które w obecnych czasach muszą być nowoczesne, dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży. Podobnie jest z zajęciami feryjnymi i wakacyjnymi, one przyciągają większe rzesze czytelników. Organizowane przez nas zajęcia zawsze nawiązują w jakiś sposób do książek, co ma na celu promocję czytelnictwa wśród naszych mieszkańców. Nowe miejsce da nam większe możliwości działalności i uruchomienie nowej oferty kulturalnej dla naszych mieszkańców.

jb

 

Polecamy