Szkolna wymiana młodzieży

Z początkiem listopada, 6 osobowa grupa uczniów, wraz z dyrektorem i nauczycielkami Małgorzata Staniszewską, Idą Węgrzynowską oraz Alicją Grochowską z Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym, wyjechała na wymianę szkolną, realizowaną już po raz trzeci z projektu „Żyjmy razem, a nie obok siebie” programu Erasmus .

Tym razem grupa odwiedziła kolejnego z Partnerów Programu, słoneczną Italię. Gospodarze przygotowali dla grupy z Polski liczne atrakcje. Uczniowie  mieli możliwość zwiedzenia Neapolu, Sorrento oraz Pompei. Szczególnie ważne podczas pobytu w Lioni były działania wolontariackie, podczas których uczestnicy spotkali się z uchodźcami z Afryki. Podczas warsztatów młodzież poznała ich doświadczenia i traumy, jakie przeżyli mimo tak młodego wieku.

Zagraniczny wolontariat może być świetnym wstępem do kariery zawodowej, oderwaniem się od codzienności, sposobem na spełnienie swoich ambicji lub idealną odpowiedzią na potrzebę uczynienia czegoś bezinteresownego dla innych.

Uczniowie mieli również okazję uszyć kilkadziesiąt lalek dla UNICEF-u, dzięki którym organizacja od lat stara się wspierać dzieci w Afryce. Jedna z takich lalek, dzięki dobremu sercu uczestników, przyjechała z nimi do Polski.

Wizyta we Włoszech była dla uczniów nie tylko formą kształcenia zawodowego, lecz również możliwością nawiązania nowych znajomości i poznania innej kultury. Uczestnicy wyjazdu przywieźli ze sobą do Polski dużo wspomnień.

Polecamy