Strażacy ćwiczyli ratownictwo wodno-lodowe

Ćwiczenia z ratownictwa wodno-lodowego odbyły się 9 lutego w dolnobrzeskim parku miejskim. Ochotnicza Straż Pożarna wraz z jednostkami OSP z powiatu wołowskiego brały udział w działaniach z zakresu ratownictwa wodno-lodowego na zamarzniętym zbiorniku wodnym. Ćwiczenia miały na celu utrwalenie wiedzy strażaków z zasad bezpieczeństwa i zagrożeń jakie pojawiają się w trakcie prowadzenia działań ratowniczych na zbiornikach wodnych w sezonie zimowym.

Ćwiczenia rozpoczęły się częścią teoretyczną gdzie przypomniano zasady BHP ratownictwa wolno-lodowego, działania medyczne dotyczące osób podtopionych oraz procedur postępowania z osobami poszkodowanymi w stanie hipotermii.

Około południa strażacy wyposażeni w specjalistyczne ubrania oraz potrzebny sprzęt, przećwiczyli w praktyce działania, które miały na celu jak najszybsze dotarcie do osób znajdujących się w wodzie oraz przetransportowanie osoby poszkodowanej na brzeg, gdzie w ramach ćwiczeń strażacy udzielili pierwszej pomocy.

– Takie ćwiczenia miały miejsce w Brzegu Dolnym już dwa lata temu. W zeszłym roku zima nie była łaskawa i nie można było skuć lodu na stawie. Tego typu działania odbywają się przy udziale wszystkich strażaków OSP w Brzegu Dolnym. Organizujemy ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego na zamarzniętym zbiorniku, ponieważ wiceprezes OSP Krystian Kucharski posiada uprawnienia do takiego rodzaju ratownictwa i chętnie dzieli się tą wiedzą – powiedziała prezes OSP Monika Charłampowicz.

W ćwiczeniach uczestniczyły również jednostki WOPR z Brzegu Dolnego oraz z Legnicy.

– Miejmy nadzieję, że wszystkie ćwiczenia i zdobyte umiejętności nie będą potrzebne w przyszłości. Życzylibyśmy sobie, by było jak najmniej tego typu zagrożeń, aczkolwiek ćwiczenia trzeba przeprowadzać regularnie – dodaje Monika Charłampowicz.

JB

 

Polecamy