Spotkanie z pisarzem

W czwartek 11 czerwca podczas XII Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzegu Dolnym odbyło się spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko, autorem opowiadań dla dzieci oraz książek dla młodzieży.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 z klasy III, V i VI. Spotkanie rozpoczęto głośnym odśpiewaniem 100 lat oraz zdmuchnięciem symbolicznej świeczki przez pisarza, który w tym dniu obchodził urodziny.

Pan Szymeczko od pierwszych słów spotkania nawiązał kontakt ze swoimi słuchaczami, którzy byli bardzo ciekawi gościa i przygotowali do niego mnóstwo pytań. Pisarz z chęcią przybliżył dzieciom kulisy swojego warsztatu pisarskiego oraz opowiedział skąd czerpie inspiracje i pomysły do kolejnych książek. Niektórzy wrócili do domu z książką wzbogaconą o oryginalną dedykację autora, a na zakończenie wszystkie dzieci dostały w prezencie gazetkę „Walizka 2015”, wydaną przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu.

W czasie spotkania rozstrzygnięto również pierwszy etap konkursu „A to historia”, który ogłoszony został w związku z XII Dolnośląskimi Spotkaniami Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Spośród prac literacko-plastycznych, które wpłynęły do biblioteki, pisarz wybrał pracę Kingi Bieder z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 5 pt. „A to historia, czyli zaginiony kompas”, dzięki której dziewczynka została nominowana do nagrody głównej. Laureatka otrzymała w nagrodę z rąk samego Kazimierza Szymeczko dyplom oraz nagrody książkowe ufundowane przez bibliotekę i „Wydawnictwo Literatura”.

Wyróżnieni uczestnicy konkursu Weronika Jaśniowska, Dominika Muszyńska oraz Mateusz Wyszyński z klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Brzegu Dolnym również otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. A Wielki Finał projektu „Na tropie tajemnic, czyli z książką na walizkach po Dolnym Śląsku” odbędzie się 13 czerwca w Polkowicach.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.
Marta Szajdzińska

Polecamy