Spotkanie z Edwardem Dębickim

Edward Dębicki – poeta, akordeonista, autor ponad 200 pieśni, popularyzator kultury cygańskiej oraz założyciel Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim, gościł w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury. Na spotkaniu autorskim opowiedział o swoim życiu i twórczości. Spotkanie z Edwardem Dębickim poprowadziła jego żona Ewa, która opowiadała o zwyczajach cygańskich rodzin.

Dzieciństwo i młodość spędził w cygańskim taborze, który dawał Romom wolność i swobodę przemieszczania. W tym samym taborze przebywała Papusza, czyli Bronisława Wajs–cygańska poetka.

Artysta jest pisarzem, autorem muzyki, scenariuszy filmowych. Wydał tomik poezji pt. „Pod gołym niebem”. W książce pt. „Ptak umarłych” opisał tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu. Książka ma drugą część pt. „Wczorajszy ogień”, która dotyczy lat powojennych.

Z artystami przyjechała też cygańska wróżka. Cyganki od wieków zajmują się przepowiadaniem przyszłości i wróżeniem z kart. Spotkanie zakończyło się koncertem akordeonowym Edwarda Dębickiego, któremu towarzyszył syn Manuel na cajonie oraz Marta Pastuszko, która urzekła widzów tańcem i śpiewem.

Polecamy