Spotkanie autorskie z Sarą Romską

Wydana w 2017 roku książka Sary Romskiej (właśc. Czesława Joanna Drałus) „Dzieci Psychiatryka. Historie z ich życia”, jest zbiorem trzech opowiadań wzajemnie się przeplatających.
Książka przedstawia problemy dzieci zagubionych, mających trudną przeszłość. Trafiają one do szpitala psychiatrycznego w celu uspołecznienia jednak bardzo często wychodzą z niego jeszcze bardziej skrzywdzone.

Autorka książki pracowała przez 7 lat w szpitalu psychiatrycznym jako pielęgniarka, gdzie obserwowała zachowania i losy dzieci, które zostały przyjęte na oddział. Pod koniec swojej pracy w ośrodku podjęła decyzję o napisaniu książki. Wszystkie opisane problemy z jakimi musiała zmagać się przebywająca na oddziale młodzież, oparte są na faktach.

Przedstawione historie budzą mieszane uczucia, nasuwają też fundamentalne pytania. Jak można naprawić sytuację w tego typu placówkach? Albo-czy funkcjonowanie ośrodków psychiatrycznych dla dzieci jest rzeczywiście potrzebne? A jeśli nie, to jak rozwiązać problem młodzieży, która z różnych przyczyn wkroczyła na złą drogę?

Na spotkanie z autorką przyszli zainteresowani czytelnicy i słuchacze w różnym wieku. Prowadzone były dyskusje, zadawano autorce pytania dotyczące książki i relacji pisarki z młodzieżą z ośrodka psychiatrycznego w Bolkowie. Sara Romska zdradziła, że jest w trakcie pisania drugiej części powieści.

Polecamy