Ruszyły szczepienia seniorów. W całym kraju brakuje szczepionek

Szczepienia-seniorow

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w powiecie wołowskim z początkiem roku. W pierwszej kolejności szczepiono personel placówek medycznych. Od 25 stycznia mogą się szczepić także seniorzy, jednak ilość przeznaczonych dla nich szczepionek jest znikoma.

W poniedziałek, po tygodniu przerwy spowodowanym brakiem szczepionek, Powiatowe Centrum Medyczne w Wołowie wznowiło szczepienia grupy zero oraz rozpoczęło szczepienia osób powyżej 80. roku życia.
– Do 15 stycznia zaszczepiliśmy w dolnobrzeskim punkcie 360 osób z grupy zero. Na kolejny tydzień zamówiliśmy 280 szczepionek. Niestety, nie dostaliśmy ani jednej. Nasze zamówienie zostało odrzucone i nie zaszczepiliśmy nikogo. Na obecny tydzień złożyliśmy zapotrzebowanie na 340 szczepionek – 280 dla grupy zero i po 30 dla grupy 80+. Gdy zamówienie do nas dotarło, wznowiliśmy szczepienia – mówi Wojciech Lang z Powiatowego Centrum Medycznego.

Na zaszczepienie wciąż oczekuje 300 pracowników służby zdrowia z terenu powiatu wołowskiego. Szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia ledwie się rozpoczęły, a już wiadomo, że prędko się nie zakończą. Punktom w Wołowie i Brzegu Dolnym przydzielono symboliczną ilość szczepionek dla seniorów.
– Przy obecnych limitach, wynoszących 30 szczepionek na punkt, mamy zapełnione wszystkie listy do końca marca. Oczywiście, jeżeli dostaniemy więcej szczepionek, będziemy zmieniać harmonogramy i zwiększać ilość szczepień. Jesteśmy w stanie i chcielibyśmy szczepić tygodniowo ok. 600-700 osób, niestety, nie mamy czym – dodaje Wojciech Lang.

Przypominamy, że na szczepienie w Izbie Przyjęć szpitala w Brzegu Dolnym można rejestrować się telefonicznie, dzwoniąc na numer 71 380 53 96 (czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14.00 do 17.00). Na listy rezerwowe można zapisać się także przez elektroniczny system pacjent.gov.pl oraz przez infolinię 989.

 

Polecamy