Rozbrzmiały organy w Kościele w Jodłowicach

Pierwszy raz od ponad 60 lat rozbrzmiały organy w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jodłowicach. Dzięki wsparciu gminy Brzeg Dolny odnowione zostały XIX- wieczne ośmiogłosowe ograny.

Dotacja w wysokości 30 tys. zł., której udzieliła gmina Brzeg Dolny została przeznaczona na remont elementów drewnianych w tym renowację i konserwację.
– Ograny przeszły kompleksową renowację szafy organowej– mówi organista Przemysław Mazurek. Odnowiony został także kontuar, ale nakładki porcelanowe rejestrów są oryginalne, bo zachowały się w dobrym stanie.

Parafia pw. NMP z Góry Karmel w Rynku, której kościołem filialnym jest kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jodłowicach, pozyskała dotację z gminy Brzeg Dolny na „Zabezpieczenie i renowację drewnianych części organów”. Ksiądz proboszcz Andrzej Sycz od dawna planował remont tego pięknego instrumentu, który został wykonany pod koniec XIX wieku w Świdnicy. Przez wiele lat organy stały bezużyteczne, ponieważ instrument był w fatalnym stanie technicznym i nie nadawał się do użytku. Teraz dźwięk zabytkowych organ cieszy wiernych, tym bardziej, że akustyka Kościoła jest bardzo dobra. Jak mówią najstarsi mieszkańcy wsi – organy rozbrzmiały po ponad 60 latach.

mb

 

 

 

 

 

Polecamy