Przed pierwszym dzwonkiem

Już za kilka dni uczniowie po dwumiesięcznych wakacjach rozpoczną nowy rok szkolny. Szkoły znowu zaczynają tętnić życiem. Aby były coraz bardziej bezpieczne i przyjazne, w okresie wakacyjnym przeprowadzono w nich wiele ważnych prac. Od września rozpoczną się też projekty skierowane do dolnobrzeskich uczniów.

Z inicjatywy Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej i przewodniczącego Jakuba Łukojki w każdej z placówek powstanie zielnik. Projekt ma na celu wzrost świadomości proekologicznej u młodych. Zadanie będzie realizowane przy wsparciu Zakładu Gospodarki Komunalnej. W tym roku szkolnym nie zabraknie również programów sportowych. Od wrześniu rusza program „Umiem pływać”. W ramach zajęć uczniowie klas 1-3 wezmą udział w zajęciach nauki pływania.

W trakcie letnich miesięcy placówki oświatowe przygotowywane są na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym 2019/2020. Wszystko po to, by warunki do nauki i zabawy były jak najbardziej komfortowe. Przedstawiamy raport z letnich prac wykonanych w dolnobrzeskich placówkach oświatowych.

 Przedszkole nr 1

– Remont rozpoczęliśmy wcześniej, gdyż w innym wypadku nie zdążylibyśmy w trakcie jednego miesiąca, kiedy przedszkole nie funkcjonowało. Od wiosny rozpoczęły się prace związane z ogrodzeniem od strony ulicy wraz z bramkami, które mają lepsze zabezpieczenia. Tym samym obiekt został odgrodzony od biblioteki, ulicy i z dwóch pozostałych stron – mówi dyrektor placówki Lucyna Pilarska.

Remont przeszły trzy łazienki, gdzie dokonano gruntownej wymiany wszystkich instalacji. Zaplanowany remont sal, ze względu na zbyt krótki okres czasu, kiedy można było go wykonać, przełożony został na przyszły rok. – Remont jest tez uzależniony od funkcjonowania klubiku, który wymaga działania kuchni i przygotowywania posiłków – dodaje dyrektor.

Przedszkole nr 3

W trakcie letnich miesięcy w placówce wykonano prace związane z wymianą instalacji elektrycznej oraz grzewczej. – W roku poprzednim zostało założone centralne ogrzewanie na piętrze, w tym roku zostało to zrobione w salach na parterze i piwnicy – mówi dyrektor placówki Aleksandra Cieśla. Remontowane sale zostały pomalowane, przeprowadzono też kompleksowy remont łazienek mieszczących się przy tych pomieszczeniach. W łazienkach są już kabiny z toaletami oraz brodzik, wszystko przystosowane do potrzeb najmłodszych. Na podłogach sal pojawiła się wygładzina winylowa Tarkett.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1

– Wszystkie prace, jakie odbywały się w budynkach ZSP nr 1, miały charakter czysto kosmetyczny. Związane były z realizacja zaleceń sanepidowskich oraz zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny naszych uczniów – powiedziała dyrektor Jolanta Fryga. Największym z zadań zrealizowanych w budynku przy ul. Młodzieżowej była  kontynuacja prac przy szatni. Wymieniana jest cała zawartość tego pomieszczenia. Tym samym od nowego roku szkolnego każdy uczeń otrzyma na swój użytek szafkę, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo przechowywania przynoszonych rzeczy. Modernizacji poddane zostały pracownie komputerowe.

Zmiany zaszły także w budynku przy ulicy Wilczej, gdzie mieszczą się klasy 1-3 oraz przedszkole nr 4. Od września w placówce znajdzie się 9 grup przedszkolnych – o jedna więcej niż w poprzednim roku szkolnym. Wymaga to adaptacji i przygotowania dodatkowej sali dydaktyczno-zabawowej. Zakupiono wykładziny, uzupełnienie sprzętu meblowego, a także dodatkowe naczynia do kuchni. Przy ulicy Wilczej kontynuowany jest projekt „Kolorowe podwórka”. Umożliwi on aktywne i bezpieczne spędzanie przez dzieci wolnego czasu na zewnątrz budynku.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

W trakcie wakacji w nowo wybudowanej części zespołu szkolno-przedszkolnego usuwano usterki wynikające z użytkowania budynku. Założony został monitoring zewnętrzny, dzięki czemu cały obiekt objęty będzie ochroną. Na podwórku w ramach projektu „Kolorowe podwórka” pojawiły się gry chodnikowe, dzięki którym dzieci będą mogły aktywnie spędzać czas na zewnątrz. W przyszłości planowane jest zapełnienie powierzchni podwórka tego typu grami dla dzieci w rożnym wieku. Część z nich ma mieć charakter edukacyjny.

Wszystkie remonty miały charakter kosmetyczny. Na podłogach szkolnej świetlicy pojawią się nowe dywany. Zmiany zachodzą również w klasach zajmowanych przez oddziały zerówkowe. Pomieszczenie grupy dodatkowej 5- i 6-latków poddawane jest modernizacji. Pojawią się tutaj nowe meble i dywany. Sprawdzony pod względem bezpieczeństwa został szkolny plac zabaw, który przejdzie jeszcze modernizację na początku września. W najbliższym czasie założone zostaną folie zewnętrzne na okna budynku przedszkola. Będą one stanowić ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne sal, które są najbardziej na to narażone.

– Czas wakacji to nie tylko czas remontu w naszej placówce. W lipcu odbywały się półkolonie, w trakcie których dzieci korzystały z atrakcji przygotowanych przez Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, bawiły się na placu szkolnym, spacerowały po parku. Organizowane były też zajęcia plastyczne i artystyczne – mówi dyrektor Katarzyna Barylak.

Szkoła Podstawowa nr 5

W okresie letnim prace przeprowadzano głównie w otoczeniu budynku. Oczyszczono z chwastów kostkę brukową, uporządkowano też zieleń, przycięto krzewy oraz gałęzie drzew. Wnętrze budynku szkoły objęte zostało pracami porządkowymi, przygotowującymi obiekt do rozpoczęcia  nowego roku szkolnego.

 

 Szkoła Podstawowa w Pogalewie Wielkim

– Podczas tegorocznych wakacji został wykonany remont klasy trzeciej. Kompleksowe prace objęły również instalację elektryczną. Trwające prace są kontynuacją remontu, który został rozpoczęty podczas ferii zimowych. Modernizację przeszły już sale klasy pierwszej oraz drugiej – mówi dyrektor placówki Iwona Tłuczek.

Zespół Szkół Zawodowych

Poważne przygotowania do nowego roku szkolnego miały miejsce również w Zespole Szkół Zawodowych. W czasie wakacyjnym dostosowano pięć sal lekcyjnych na 4. piętrze budynku. Pomieszczenia przeszły remont kapitalny, wymienione zostały podłogi oraz instalacja elektryczna. W najbliższych tygodniach planowane jest doposażenie tych pomieszczeń i wykonanie podłogi na korytarzu. Prace związane z malowaniem pomieszczeń czy naprawą sprzętów wykonano we wszystkich salach.  Koszt remontu wyniósł 98 tys. zł. Na zewnątrz skontrolowano bezpieczeństwo Orlików.

Kontynuowane są, trwające już kilka lat, prace związane z projektem oddymianie. Obowiązujące przepisy nakładają konieczność odpowiedniego podziału na strefy ewakuacyjne w dużych budynkach, co zapewnić ma bezpieczeństwo. Koszt tego zadania wyniósł 36 tys. zł.

W budynku szkoły przeprowadzono kilka przeróbek w związku z wejściem Zetki do ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. – To siec informatyczna, pozwalająca na zachowanie bezpieczeństwa w sieci i dostęp do materiałów edukacyjnych. Dodatkowo uczestnictwo w sieci pozwala na zapieczenie wszystkich pracowni przed dostępem uczniów do określonych stron – wyjaśnia Małgorzata Staniszewska, dyrektor placówki.

Ossolińczyk

Trwają prace przygotowujące obiekt do powitania nowych uczniów na początku września. Uprzątnięty został teren wokół szkoły. – Podziękowania należą się panu Siewrukowi oraz pracownikom ZGK za posprzątanie otoczenia Ossolińczyka, podcięcie drzewek oraz krzewów, naprawienie ławek. Teren został osłonięty i doprowadzony do porządku, dzięki czemu wokół szkoły panuje ład – mówi dyrektor Aleksandra Cholajda-Miłkowska.

Większość prac w budynku szkoły polega na odnowieniu i odświeżeniu istniejących pomieszczeń. Nowy kolor zyskał hol główny, odchodzące od niego korytarze, a także aula wraz z prowadzącym do niej łącznikiem. Na auli remont przejdzie ścianka pod sceną, a całe pomieszczenie zostanie pomalowane.

Na sali gimnastycznej zaplanowano prace porządkowe. We wnętrzu zainstalowane zostało nowe oświetlenie. W łazienkach wymieniane są toalety. Pojawią się nowe obudowy kaloryferów mieszczących się na korytarzach. Dzięki uprzejmości firmy Hanza szkoła zyskała nowe stoły, szafki i regały.

Na przyszłych uczniów czeka nowe pomieszczenie w głównym holu, gdzie każdy będzie miał własną szafkę. Również w holu pojawią się kanapy i siedziska, jako strefa  odpoczynku dla młodzieży.

W jednym z korytarzy na ścianach zawiśnie ekspozycja. – To unikatowa wystawa z Ossolineum. Chcemy, by ten korytarz był reprezentacyjny. Ściany ozdobi wystawa, ale również dyplomy i certyfikaty uzyskane przez szkołę – wyjaśnia dyrektor.

Polecamy