Palmowa Niedziela i Tradycyjne Stoły Wielkanocne

Niedziela Palmowa, zwana także Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W tym dniu wierni na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy przynoszą do kościołów palmy.
Po mszy świętej wierni przemaszerowali do  Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury. Od 5 lat organizowany jest tu konkurs na „Najbogatszy w tradycję stół wielkanocny”.
Podobnie jak w latach ubiegłych potrawy wielkanocne zaprezentowały sołectwa i stowarzyszenia działające w gminie Brzeg Dolny.
Przygotowanie dekoracji stołów i wypieków jest bardzo czasochłonne. Uczestnicy konkursu przygotowywali się do tego dnia już od kilku tygodni. By zdążyć ze wszystkim współpracowali w grupach, dzieląc się zadaniami.

Konkurs na „Najbogatszy w tradycję stół wielkanocny”, to wydarzenie oczekiwane przez mieszkańców każdego roku.
Ci, którzy nie spróbowali swoich sił w zmaganiach konkursowych, przychodzą oglądać wielkanocne stoły, by znaleźć pomysły na potrawy i świąteczne wypieki.
Na stołach tradycja przenika się z nowoczesnością – zauważa etnograf Mieczysław Trojan.

Komisja konkursowa tego dnia miała okazję spróbować niezliczonej ilości ciast, żurków, wyrobów z mięsa i jajek…
W tym roku Grand Prix zdobyło Sołectwo Godzięcin. Trzy pierwsze miejsca przyznano Chórowi „Radość”, Kołu Gospodyń Wiejskich „Jodłóweczki” oraz Stowarzyszeniu „Tęczowa Dolina” z Pyszącej. Na II miejscu znalazły się: Sołectwo Pogalewo Wielkie oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brzegu Dolnym.

Talent dolnobrzeżan doceniono także we Wrocławiu. W ręce członków Koła Gospodyń Wiejskich „Jodłóweczki” trafiło wyróżnienie w wojewódzkim konkursie stołów wielkanocnych.
W nagrodę „Jodłóweczki” zaproszono do Warszawy na grudniową wystawę stołów wigilijnych.

Tegoroczna, piąta, edycja konkursu na „Najbogatszy w tradycję stół wielkanocny” za nami. Uczestnicy już zastanawiają się, czym zaskoczą dolnobrzeżan za rok.

Radosław  Kozioł

Polecamy