Ostatni etap prac przed otwarciem nowej biblioteki

Otwarcie nowej siedziby dolnobrzeskiej biblioteki coraz bliżej. Trwają teraz pracę porządkowe i informatyczne. Już niebawem rozpocznie się proces oprogramowania całego systemu bibliotecznego, który zinformatyzuje wszystkie procesy biblioteczne, począwszy od zakupu zbiorów przez ich opracowanie, udostępnianie, użytkowanie, oraz zautomatyzuje proces obiegu książek.

Pani dyrektor, przeniesione zostały wszystkie zbiory książkowe do nowej siedziby biblioteki miejskiej, proszę powiedzieć na jakim etapie są przygotowania do otwarcia Miejskiej  i Gminnej Biblioteki „Tama” ?

Jesteśmy na ostatnim etapie prac przed otwarciem biblioteki dla czytelników. W tamtym tygodniu mieliśmy montowane nagłośnienie w sali konferencyjnej. Przyjechała ekipa i zamontowała 8 głośników, ekran, projektor multimedialny, zakupiliśmy tablicę interaktywną, która będzie służyła jako pomoc w zajęciach. Mamy już sprzęt komputerowy, teraz musimy cały ten sprzęt skonfigurować. Trwają ostatnie prace przy układaniu księgozbioru, musimy go jeszcze oznaczyć, ponieważ musi być dokładana identyfikacja, czyli nazwy działów np. w literaturze pięknej czy obcej. Kolejną rzeczą do której się przymierzamy to możliwość wypożyczania książek internetowo, przez specjalny system. Wprowadzając taki system musimy zgrać go z systemem RFID zabezpieczającym zbiory, czyli m.in. uruchomić bramki zabezpieczające, czytniki oraz „kiosk” w którym można będzie samemu wypożyczyć książkę.

Jak to będzie dokładnie wyglądało?

To miejsce w którym będzie możliwość samodzielnego wypożyczenia książek, bez pomocy bibliotekarza. Program sczytuje kody z książek i przypisuje do indywidualnego konta czytelnika, który będzie posiadał swoją kartę biblioteczną. Jednak żeby oddać wypożyczoną książkę, trzeba będzie podejść do bibliotekarza.

Czy na zewnątrz biblioteki wszystkie prace zostały zakończone?

Tak, na zewnątrz prace już się zakończyły, są postawione ławki, urządzenia do nadawania sygnału Morse’a, ścieżka edukacyjna, amfiteatr również jest w całości gotowy do użytkowania. Na zielonej części amfiteatru postawione zostały ławki, na których można odpocząć.

Także jesteśmy już coraz bliżej otwarcia, prosimy o cierpliwość a już niebawem będzie można korzystać z nowej Biblioteki Miejskiej.

sj

 

Polecamy