Organy znów rozbrzmiały

Tak brzmią organy, które milczały przez ostatnie 60 lat. W tym roku udało się je wyremontować i przywrócić ich dawne brzmienie.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jodłowicach przez ostatnie lata był remontowany. Mała wieś licząca 180 mieszkańców nie poradziłaby sobie z tak kosztownym remontem, gdyby nie pomoc mieszkańców sąsiednich wsi, gminy Brzeg Dolny i sponsorów. Dziś kościół prezentuje się okazale.
Burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski od początku wspiera remont kościoła, działania księdza proboszcza Andrzeja Sycza i wszystkich mieszkańców wsi Jodłowice.

Ksiądz Andrzej Sycz nie do końca wierzył, że uda się naprawić milczące organy. Dzięki ofiarności gminy, wielu firm i instytucji, a także osobom prywatnym zebrano środki na ten cel. Dotacja w wysokości 30 tys. zł., której udzieliła gmina Brzeg Dolny została przeznaczona na remont elementów drewnianych w tym renowację i konserwację.

W niedzielę podczas Mszy św. odpustowej odprawianej przez księdza Mariana Biskupa organy zostały poświęcone i pobłogosławione.

Mieszkańcy Jodłowic od kilku lat organizują festyny parafialne, podczas których zdobywają środki finansowe na remont kościoła. W tym roku właśnie na wyremontowane organy.

Nie zabrakło pysznych ciast, pieczonych przez Koło Gospodyń „Jodłóweczki”, grochówki, gołąbków, bigosu, krokietów i barszczu. Była też loteria, na którą fanty przekazali sponsorzy i instytucje wspomagające. Najprzyjemniejsza była jednak rodzinna atmosfera, dzięki czemu festyn przyciągnął mieszkańców sąsiednich gmin.

Kościelne organy cieszyć będą ucho mieszkańców Jodłowic, Wałów i Starego Dworu przez następne lata… Może nawet 100 następnych lat…

Polecamy