Ogólnopolski Zjazd Regionalistów

W ramach cyklu spotkań tegorocznego Ogólnopolskiego Zjazdu Regionalistów do Brzegu Dolnego zjechali się miłośnicy małych ojczyzn. Spotkanie w Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury zbiegło się z Dniami Miasta. Hasłem przewodnim zjazdu był  „Regionalizm dolnośląski – wspólne dziedzictwo różnych narodowości, wspólna troska i doświadczenia”.
Gości w Brzegu Dolnym przywitał zastępca burmistrza Paweł Pirek.

Regionaliści obejrzeli film o Brzegu Dolnym oraz wysłuchali prelekcji Janusza Malika, prezesa Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej, na temat funkcjonowania stowarzyszenia i prowadzonej Izby Pamięci a także o nawiązanych kontaktach i współpracy.
Druga część spotkania poświęcona była osadnikom z Łukowa, o których na podstawie rodzinnych losów opowiadał Franciszek Burdzy. Jego badania historyczne zaowocowały wydaniem „Zeszytów Łukowieckich”.
Obydwaj prelegenci otrzymali odznaczenia stowarzyszenia regionalistów przyznane przez wicemarszałka województwa dolnośląskiego.

Dalsza część wizyty regionalistów na terenie gminy Brzeg Dolny odbyła się w zagrodzie edukacyjnej „Jodłowy Młyn” w Starym Dworze. Pojechali tam na zaproszenie Jerzego Więcławskiego – dyrektora Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, który jest pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy w młynie.
Później regionaliści odwiedzili jeszcze Wołów i Głębowice.

Polecamy