Nowoczesny sprzęt medyczny od Fundacji WOŚP

wosp

Dwa aparaty KTG z kardiomonitorami, aparat do nieinwazyjnego pomiaru bilirubiny u noworodków, dwa stanowiska do resuscytacji noworodków, nawilżacz i urządzenie Vapotherm, które wspomaga dzieci z problemami oddechowymi po urodzeniu, trafiły w 2018 roku do Szpitala Miejskiego w Brzegu Dolnym na Oddział  Położniczo-Ginekologiczny i Neonatologiczny. To sprzęt ufundowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

– Mamy nową lampę do fototerapii noworodków, miernik nieinwazyjny do pomiaru bilirubiny oraz w ramach Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, który prowadzi Fundacja WOŚP – Vapotherm. Jest to urządzenie, które umożliwia bardzo delikatną, precyzyjną i skuteczną pomoc w łagodnych problemach oddechowych – mówi Barbara Klimczak, pielęgniarka koordynująca na Oddziale Neonatologicznym. Otrzymaliśmy dwa stanowiska do resuscytacji, co pozwoliło nam w pełni wyposażyć blok porodowy i salę do cięć w najnowszy sprzęt.

Przy wsparciu Danuty Chłód – dyr. DOK, szefowej sztabu WOŚP w Brzegu Dolnym, Oddział Neonatologiczny Szpitala Miejskiego w Brzegu Dolnym otrzymał w styczniu 2019 roku trzy fotele do „kangurowania” dla mam i ojców.  To specjalne miejsce do przytulania i budowania bliskości między dziećmi i ich rodzicami. Kangurowanie, czyli trzymanie noworodków „skóra do skóry” na nagiej klatce piersiowej rodzica, ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie dzieci, zwłaszcza tych urodzonych przedwcześnie. Taki kontakt ma same pozytywne strony: utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, dzięki czemu zwiększa się ilość tlenu we krwi, poprawiają się parametry życiowe, ogranicza występowanie zaburzeń oddychania oraz ryzyka infekcji. Poczucie bezpieczeństwa jakie zyskuje dziecko podczas przytulania łagodzi także stres poporodowy. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.
Kangurowanie jest ważne również dla rodziców, którzy zyskują większą pewność siebie w kontakcie z dzieckiem, co sprawia, że w przyszłości mama i tata lepiej sobie radzą z opieką nad dzieckiem, mają z nim lepiej rozwinięty kontakt emocjonalny.

Dzięki nowoczesnym  aparatom KTG z kardiomonitorem z funkcją analizatora,  które przekazała Fundacja WOŚP,  monitorowane jest tętno u rodzącej, jest możliwość wykonania zapisu EKG oraz podłączenia pulsoksymetra.

Z kolei Gmina Brzeg Dolny ufundowała nowoczesne wielofunkcyjne łóżko porodowe, które od października 2018 roku jest w sali porodowej. Sprzęt kosztował 36 tys. zł.
Jest proste w obsłudze i funkcjonalne – mówi Małgorzata Popiel, położna oddziałowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Pacjentka może rodzić w różnych wygodnych dla niej pozycjach. Łóżko przystosowane jest do prowadzenia reanimacji. Ma też funkcję fotela ginekologicznego. Dodatkowo na oddział trafił wózek do przewożenia pacjentek, który również może pełnić funkcję łóżka porodowego.

A w lutym br. na Oddział Neonatologiczny ma trafić od Fundacji WOŚP kolejny sprzęt medyczny a będzie to aparat USG dla noworodków.

bk

Polecamy