Nowa ścieżka rowerowa nad Odrą otwarta

W pięknym, wrześniowym słońcu otwarto dziś w Brzegu Dolnym nową ścieżkę rowerową. Ma 630 m i powstała w ramach zadania pn. „Przebudowa ciągu pieszo-rowerowego (ul. Podwale w Brzegu Dolny) w Krainie Łęgów Odrzańskich”, dofinansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

W wydarzeniu wzięła udział młodzież szkolna, rowerzyści z towarzystw turystyki rowerowej „Wrzos” i „Na kole”, uczestnicy zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy, harcerze z Organizacji Patriotyczno-Wychowawczej „Cichociemni” oraz mieszkańcy. – Brzeg Dolny jako miasto uzyskał prawie kilometr ładnego, swobodnego dostępu do Odry, i oto nam chodziło – mówił burmistrz Paweł Pirek. – Mamy w planach kolejne projekty, ale niestety ze względów finansowych musi się to odwlec w czasie. Ważne, że są te plany i myślę, że nikt nie może powiedzieć, że nie robimy niczego, żeby je realizować. Dzisiaj przejedziecie się państwo tą ścieżką, pokażemy to w naszych środkach przekazu, i to mam nadzieję sprawi, że wycieczki i spacery mieszkańców nie będą się ograniczały tylko do parku, ale również do tego ładnego traktu. Pamiętam z dzieciństwa i młodości, że ta łąka z dębami była wtedy przeurocza. Dzięki nowej ścieżce każdy będzie mógł te ładne widoki podziwiać.

Na otwarcie zaplanowano zawody rowerowe, konkurs wiedzy o Szlaku Odry w Krainie Łęgów Odrzańskich i kurs pierwszej pomocy. Na zwycięzców i uczestników poszczególnych konkurencji czekały nagrody oraz upominki przygotowane przez Referat Promocji i Informacji.

Zarośnięta i nieużywana droga, biegnąca wzdłuż Odry przy ul. Podwale w Brzegu Dolnym, została przebudowana i na nowo zagospodarowana na potrzeby pieszych i rowerzystów. Pokryta jest nawierzchnią bitumiczną i ma utwardzane pobocza. Przy ścieżce znajduje się punkt postojowy z ławkami i urządzeniami rekreacyjnymi dla dzieci i dorosłych, a także ze stojakiem aluminiowym na 8 rowerów. Projekt objął również nasadzenia – głóg, lawendę i róże.

W planach pozostaje budowa ścieżki rowerowej od Starego Miasta do Wałów. Gmina Brzeg Dolny podpisała również list intencyjny, zgłaszając chęć udziału w projekcie budowy Odrzańskiej Trasy Rowerowej, która w zamyśle ma biec wzdłuż całego biegu Odry, aż po jej ujście do morza.
mw

Polecamy