Noś odblaski – świeć przykładem

Szybko zapadający zmrok, zmienne warunki atmosferyczne, a poza terenem zabudowanym ograniczona widoczność powodują, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego szczególnie są narażeni na niebezpieczeństwo. W okresie jesiennym i zimowym mundurowi kładą nacisk na zachowanie pieszych i innych uczestników dróg w stosunku do pieszych. Organizują wiele akcji prewencyjnych, mających na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, jak również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.
Policja przypomina, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów, natomiast pieszy mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Gmina Brzeg Dolny w trosce o bezpieczeństwo swoich młodszych mieszkańców zadbała o elementy odblaskowe, które trafią do wszystkich szkół podstawowych. Kolorowe odblaski, które z pewnością spodobają się dzieciom, zaprojektowali policjanci  a sfinansowała gmina Brzeg Dolny.
Odblaski można nosić na ubraniu, przyczepić do torby, plecaka itp. Policjanci radzą aby umieszczać je w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Za brak elementu odblaskowego przy poruszaniu  się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym grozi mandat do 100 złotych, ale czym jest ta grzywna w porównaniu do utraty zdrowia lub nawet życia.

Polecamy