Niebieski Tydzień dla Autyzmu

Szymon ma 10 lat. Jego ulubioną zabawą jest budowanie z klocków i układanie puzzli. Wyróżnia go przy tym dokładność i skupienie. I chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się zdrowy, to od 6 lat leczony jest na autyzm.
Autyzm to choroba, z którą trudno jest walczyć. To zamknięcie się przed światem zewnętrznym w sobie. To strach przed otoczeniem i stworzenie własnego świata, do którego z zewnątrz trudno dotrzeć. Chorobę u własnego dziecka trzeba zaakceptować, codziennie uczyć się jego zachowań, dostosowywać się do jego stanów emocjonalnych. Całe życie skupia się na nim. Wszelkie zmiany w planie dnia są trudne do zaakceptowania przez chore dziecko. Stąd zdarza się agresja lub rozpacz.
Czasem najlepszymi terapeutami dla chorych dzieci są ich rówieśnicy. Siostra Szymona rozumie go bez słów. Potrafi odczytywać jego nastroje z gestów i zachowań.

Z dziećmi autystycznymi na co dzień pracują nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu Dolnym i z Zespołu Szkół Specjalnych w Wołowie.
W obydwu placówkach w ubiegłym tygodniu zorganizowany został „Niebieski Tydzień dla autyzmu”.
W ramach „Niebieskiego Tygodnia dla autyzmu” w szkole w Brzegu Dolnym i w Wołowie uczniowie wykonali wielką niebieską żarówkę przyklejając na nią obrysy swoich dłoni. Wzięli także udział w konkursie plastycznym.

Wypuszczenie w niebo niebieskich balonów jest symbolem tolerancji i wsparcia dla osób chorych na autyzm oraz ich rodzin.

Radosław Kozioł

Polecamy