Narodowe Czytanie 2020

Narodowe-Czytanie-2020

„Balladyna” – wybitne dzieło polskiego romantyzmu – wybrana została lekturą Narodowego Czytania 2020. Akcja organizowana jest od roku 2012 przez Prezydenta RP, a pierwszą czytaną narodowo pozycją była epopeja „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Narodowe czytanie ma miejsce rokrocznie w największych polskich miastach, ale też w licznych mniejszych miejscowościach. Do akcji włączają się szkoły, biblioteki, szpitale, domy pomocy społecznej, zakłady karne.

4 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Brzegu Dolnym pani reżyser Marzena Gałka zaprosiła nauczycieli do wcielania się w role bohaterów „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Jak relacjonowała szkoła na Facebooku, uczniowie klas VII i VIII wysłuchali Sceny 3 Aktu I, która wprowadziła wszystkich w nastrój utworu. Było uroczyście, teatralnie, momentami zabawnie i lekko. Także klasy VII i VIII w Zespole Szkolno-Publicznym nr 1 czytały na lekcjach języka polskiego dzieło wieszcza, od którego narodzin minęło 4 września 211 lat.

Dotychczasowe lektury Narodowego Czytania:
2013 – dzieła Aleksandra Fredry
2014 – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
2015 – „Lalka” Bolesława Prusa
2016 – „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
2019 – „Nowele polskie” – zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

mw

Polecamy