Królowie złożyli dary

Po raz dziesiąty w Polsce, a po raz drugi w Brzegu Dolnym – Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami miasta.
Uczestnicy orszaku zebrali się w kościele p.w. Chrystusa Króla na os. Warzyń, gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po zakończonej Mszy kolorowa procesja przemaszerowała ulicami miasta aż do kościoła p.w. NMP Królowej Polski na os. Fabrycznym, gdzie Trzej Królowie złożyli pokłony Nowonarodzonemu Jezusowi.
Wydarzenie tak jak w ubiegłym roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Papierowe korony oraz „orszakowe” nalepki na kurtki przygotowane przez organizatorów, rozeszły się w mgnieniu oka. Szacuje się, że w sobotnim orszaku wzięło udział ponad 1000 osób. Zatem, śmiało można powiedzieć, że impreza po raz kolejny odniosła sukces. Dopisali i mieszkańcy i pogoda.

Po mszy wszystkich przybyłych uczestników przywitała dyrektor Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury – Danuta Chłód oraz znany ze sceny DOK – aktor Jarosław Paczkowski.
W orszaku nie mogło zabraknąć trzech króli, w których w tym roku wcielili się: przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Lech, dyrektor zarządu PCC Rokita – Zbigniew Skorupa oraz parafianin z parafii p.w. NMP Królowej Polski – Zbigniew Kwaśniak. Orszak poprowadziła Maryja wraz ze św. Józefem, w których wcielili się: aktorka Magdalena Paczkowska oraz radny Jarosław Iskra. Razem ze swoimi parafianami w orszaku uczestniczyli także księża z obu parafii. W orszaku, tuż obok trzech króli znaleźli się także burmistrz Stanisław Jastrzębski oraz zastępca burmistrza Paweł Pirek. Za nimi maszerowali kolejno: zielony orszak azjatycki wraz ze smokiem, niebieski orszak afrykański i czerwony europejski wraz z wielbłądem.

Brzeg Dolny niestety nie wygrał w tym roku żywego wielbłąda do swojego Orszaku Trzech Króli, ale z powodzeniem zastąpił go sztuczny, ekologiczny wielbłąd umocowany na platformie, wypożyczony z Szopki Bożonarodzeniowej parafii NMP Królowej Polski, który tak jak ten zeszłoroczny wzbudzał niemałe zainteresowanie.
Na trasie orszaku na wszystkich uczestników czekało pięć przystanków gdzie krótkie scenki odegrali uczniowie szkół podstawowych nr 1, 5 i 6, ZSZ, LO w Brzegu Dolnym oraz ZSS z Wołowa.

Wielu uczestników orszaku szło w nim po raz drugi. Uczniom angażującym się w organizację wydarzenia towarzyszyli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie, dzięki temu święto to staje się świętem całych rodzin. Coraz częściej w przygotowania włączają się nie tylko kościół i katecheci, ale i całe społeczności szkolne oraz ośrodek kultury. W ten sposób uczestnicy utożsamiają się z wartościami, które niesie ze sobą Boże Narodzenie i święto Trzech Króli.

Z hasłem tegorocznego orszaku „Bóg jest dla wszystkich” uczestnicy pochodu kroczyli ulicami miasta, aż dotarli do stajenki, gdzie waz z Chórem Radość i Oremus radośnie odśpiewali m.in. zwrotkę kolędy „Bóg się rodzi”. Królowie złożyli dzieciątku dary, a zebrani przy stajence mieszkańcy oddali pokłony i wiwatowali ku chwale Nowonarodzonego.
Na koniec na wszystkich zebranych czekał drobny poczęstunek oraz cukierki wygrane w konkursie organizowanym przez Fundację „Orszak Trzech Króli”.

Organizatorzy – Dolnobrzeski Ośrodek Kultury oraz parafia pw. NMP Królowej Polski dziękują wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim tym osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację Orszaku Trzech Króli.
Organizatorami tegorocznego Orszaku Trzech Króli byli: Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, parafia p.w. NMP Królowej Polski.
Wsparcia udzielili: Gmina Brzeg Dolny oraz PCC Rokita.
Wydarzenie współtworzyli: ZSZ, SP nr 6, SP nr 1, SP nr 5 i LO w Brzegu Dolnym, oraz ZSS w Wołowie.
Nad bezpieczeństwem czuwali: Harcerska Organizacja Wychowawczo-Patriotyczna „Cichociemni” oraz Policja.

Polecamy