Komisja Oświaty w Ossolińczyku

Posiedzenie Komisji Oświaty, które odbyło się 8 lutego, zorganizowane zostało w Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Komisja przeprowadziła wizytację placówki, oceniając postępy prac remontowych od 2019 roku, kiedy gmina została organem prowadzącym szkoły średniej w Brzegu Dolnym.

 

Mimo trwającej pandemii szkoła przeszła prawdziwa metamorfozę. Odnowione pomieszczenia, rozbudowana i nowoczesna sieć internetowa, imponujące pomoce naukowe, tablety graficzne czy w końcu multimedialne ekrany w 11 klasach przedmiotowych, stanowiące ogromną pomoc edukacyjną. Monitory interaktywne to połączenie tradycyjnego monitora z interaktywną tablicą, dzięki której nauczyciele mogą prowadzić lekcje i np. pisać rozwiązywanie działań matematycznych. Ich prostota działania i łatwość obsługi sprawiają, że przygotowanie lekcji jest prostsze dla nauczyciela, a prowadzone wykłady bardziej zrozumiałe dla ucznia. Na monitorach, każdy nauczyciel może włączyć przeglądarkę, wpisać adres strony www lub wyszukać materiały, które są potrzebne do zrealizowania lekcji. Obecnie monitory służą jako pomoc do prowadzenia zdalnego nauczania. W czasie lekcji uczeń nie tylko słyszy i widzi nauczyciela, ale ma również możliwość zobaczenia rozwiązywanych zadań na tablicy. Urządzenia te doskonale sprawdzą się również w czasie wywiadówek i większych szkolnych wydarzeń, pełniąc funkcję np. tablic ogłoszeniowych. Dzięki dużej pomocy gminy Brzeg Dolny oraz wygranych konkursach organizowanych przez ministerstwo, Ossolińczyk został wyposażony w nowoczesne urządzenia informatyczne. Przenośna pracownia multimedialna składająca się z 16 laptopów to nagroda w rozstrzygniętym konkursie #OSEwyzwanie, zorganizowanym przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji. Oprócz tego remonty klas, odmalowanie i wyposażenie pomieszczeń, wszystko to udało się zrobić w zaledwie dwa lata. To jednak nie koniec wielkich zmian w dolnobrzeskim Liceum Ogólnokształcącym.

Po przeprowadzonej wizytacji szkoły radni Komisji Oświaty z przewodniczącą Marią Czykiel oraz Naczelnik Oświaty, Kultury i Sportu Małgorzatą Bołdyn rozpatrywali wnioski o dofinansowanie realizacji szkolnych programów edukacyjnych na 2021 rok. Wnioski złożyły: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ZSP 2, ZSP 3, Przedszkole Samorządowe nr 3 w Brzegu Dolnym oraz Liceum Ogólnokształcące im. J. M. Ossolińskiego. Kwotę 2500 zł otrzymał projekt edukacyjny ZSP 1 „Aktywny przedszkolak/uczeń – zajęcia rozwijające na świeżym powietrzu” nastawiony na mobilizację najmłodszych do uprawiania różnych aktywności sportowych oraz projekt „Tropiciele wiedzy w sieci”. Taką samą kwotę otrzymał ZSP 2 na realizację programu edukacyjnego „Jak to jest zrobione?”, pokazujący proces produkcji przedmiotów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Komisja przyznała łącznie dofinansowania na 10 programów edukacyjnych z różnych placówek oświatowych, których łączna kwota wyniesie 16 580 zł.

 

sj

Polecamy