Jesteśmy przygotowani do zimy

DSC_2165-ok-22-2

O przygotowaniach Zakładu Gospodarki Komunalnej w Brzegu Dolnym do zimy rozmawiamy z Jackiem Siewrukiem – Kierownikiem Działu Oczyszczania i Zieleni.

Podobno zima zbliża się wielkimi krokami. Jesteście przygotowani na pierwszy śnieg?

– Tak. Mamy 4 ciągniki uzbrojone w pługi i solniczki, samochód ciężarowy Jelcz z posypywarką i pługiem oraz 2 urządzenia, typowo do odśnieżania chodników – kosiarkę z pługiem i zamiatarkę ze szczotką. Jesteśmy zabezpieczeni w sól i piasek. Ludzie także są gotowi, mamy kompletne obsady do pojazdów. Gdyby przyszło nam dziś przystąpić do akcji – jesteśmy jak najbardziej gotowi.

Czyli pogoda was nie zaskoczy?

– Pracujemy 24 godziny na dobę. W ZGK zawsze przebywa osoba dyżurna. Pracownicy korzystają ze wszystkich systemów, które są dostępne w internecie, wszystkich pogodynek. Im później zima się rozpocznie tym lepiej dla nas, ale nie czekamy bezczynnie. Mamy tak dużo pracy, że i bez zimy mamy co robić.

Jak wyglądała akcja w zeszłym roku? Ile zużyliście piasku i soli?

– Poprzedniej zimy akcję rozpoczęliśmy 18 listopada, a zakończyliśmy 8 lutego. Na drogi gminne i drogi powiatowe leżące w granicach gminy Brzeg Dolny zużyliśmy prawie 600 ton mieszanki. Pracownicy obsługujący sprzęt odśnieżający przepracowali przy odśnieżaniu dróg i chodników 231 godzin.

Które drogi odśnieżacie się w pierwszej kolejności? Co sprawia wam najwięcej kłopotów podczas akcji?

– Odśnieżamy 33 km dróg gminnych, 30 km dróg na wioskach oraz 50 tys. km kw. chodników. Wszystkie drogi podzielone są na kategorie. W gminie mamy drogi od 3 do 5 kategorii odśnieżania. Zawsze zaczynamy od głównych dróg przelotowych przez miasto, czyli wszystkich dróg powiatowych i wszystkich głównych dróg na osiedlach. Później zajmujemy się drogami wewnętrznymi na osiedlach.
Gdy spadnie śnieg najbardziej utrudniają nam pracę samochody zaparkowane wzdłuż ulic. Szczególną trudność sprawia odśnieżanie dróg na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie auta zazwyczaj są zostawiane przed posesjami. Często samochód lub ciągnik z pługiem, a do tego jeszcze przyczepka i solniczka z tyłu mają problem z przejazdem przez takie ulice. Jeśli spadnie śnieg prosimy o pozostawianie samochodów na parkingach lub wjazdach do posesji, żeby nie utrudniały nam przejazdu.

Dziękujemy za rozmowę.

Polecamy