Gminne Dożynki 2017

Dożynki to dla rolników czas radości i podziękowań za tegoroczne zbiory. Mimo, że technika upraw i ich zbierania jest coraz nowocześniejsza i szybsza, to problemy z pogodą występują prawie zawsze. W tym roku żniwa były bardzo krótkie, przeszkadzał w nich deszcz. Mimo niesprzyjającej pogody z bożą opatrznością udało się zgromadzić zbiory.
Jednak tegoroczne plony nie do końca zadowalają rolników.

Starostowie dożynek – państwo Kawka z Pogalewa Wielkiego – przekazali burmistrzowi Stanisławowi Jastrzębskiemu chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.
Chleb wśród przybyłych na dożynki gminne mieszkańców, podzielili samorządowcy oraz duchowni. Jak ważny jest chleb przypomniały w swoim występie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pogalewie Wielkim.

Organizatorzy przygotowali kilka występów i niespodzianek. Dla dzieci były dmuchańce i zabawy z animatorami, dla dorosłych występy Chóru „Radość” i chórku „Oremuski”.
Wystąpiły też zespoły disco polo.

Tradycją dożynek są wieńce. Przygotowuje je każda ze wsi. Potem poddawane są ocenie. Najpiękniejszy wieniec – w ocenie komisji – wykonali gospodarze – wieś Pogalewo Wielkie.

Polecamy