Dzień dziś wesoły! Orszak Trzech Króli w Brzegu Dolnym

Orszak Trzech Króli

Od 2009 roku uliczne jasełka stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego. 6 stycznia, w czwartek po raz piąty w Brzegu Dolnym Orszak Trzech Króli przemaszerował ulicami miasta.

Uczestnicy orszaku zebrali się w kościele pw. NMP Królowej Polski na os. Fabrycznym, gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po zakończonej mszy kolorowa procesja przemaszerowała ulicami miasta aż do kościoła pw. Chrystusa Króla na os. Warzyń. Trzej królowie z Azji, Europy i Afryki, w rolę których wcielili się zastępca burmistrza Artur Michałek, ksiądz proboszcz Jacek Włostowski oraz ksiądz proboszcz Józef Lubczyński, złożyli pokłony i dary nowonarodzonemu Jezusowi.

Orszak od strony artystycznej został przygotowany przez Dolnobrzeski Ośrodek Kultury. Aktor i reżyser Jarosław Paczkowski przygotował sceny, w których wystąpiła młodzież z Harcerskiej Organizacji Patriotyczno-Wychowawczej „Cichociemni”, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, pracownicy DOK, aktorzy z grupy Żywy Teatr z Bielawy, grupa teatralna Magdaleny Paczkowskiej oraz chór Oremus. Podczas orszaku można było podziwiać anioły, które wzbijały się ponad tłum na szczudłach, groźnego diabła oraz wielbłąda prowadzonego na platformie. Realizatorem dźwięku i nagrań był Dominik Kaczmarek. Pomimo mroźnej pogody orszak cieszył się dużym zainteresowaniem.

Wszyscy z zainteresowaniem i w wesołych nastrojach obejrzeli odegrane scenki. Przy kościele pw. Chrystusa Króla pasterze i królowie oddali pokłon Jezusowi. Przekazali też dary – mirrę, kadzidło i złoto. Uroczystość zakończyła się wspólnym kolędowaniem i poczęstunkiem.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Policja, a opiekę medyczną nad wydarzeniem sprawował Piotr Gajewski.

Polecamy