Dolnobrzeski akcent w Bydgoskiej Galerii Sztuki

Bydgoszcz, jeden człowiek i 57 obrazów – tak w skrócie można opisać piątkowy wieczór w bydgoskiej Galerii Sztuki Next, gdzie tuż po godzinie 18.30 rozpoczął się wernisaż indywidualnej wystawy malarstwa dolnobrzeskiego artysty Stanisława Tomalaka. Spotkanie zostało urozmaicone degustacją unikatowych win z Macedonii.

Stanisław Tomalak posiada bogaty dorobek artystyczny, przez wiele lat uprawiał malarstwo pejzażowe, z czasem artyście bliższy stał się nurt realizmu fantastycznego. Od 2000 roku coraz częściej jego twórczość skłaniała się w stronę abstrakcji. Sztuka Stanisława Tomalaka nieustannie się zmienia, autor wciąż eksperymentuje i poszukuje nowych rozwiązań, nie tylko w formie przekazu, ale także technologii.
Artysta, z wykształcenia chemik, własnoręcznie wytwarza barwniki i pasty fakturowe, w skład których wchodzą mielone minerały i materiały budowlane. Chętnie sięga po technikę kolażu, łącząc ze sobą różne aplikacje. Jak sam żartobliwie podkreśla, jego obrazy – nie są toksyczne.

Na przestrzeni lat obrazy Stanisława Tomalaka wystawiane były w całej Polsce. W 2015 roku jego dzieła można było oglądać w Agora Gallery w Nowym Jorku, ale jak on sam mówi – bardziej ceni sobie rodzime galerie.
To artysta, który mimo ogromnego doświadczenia wciąż się rozwija i coraz bardziej zadziwia odbiorców. Obrazy Stanisława Tomalaka zyskują rangę na rynku ogólnopolskim, a domy aukcyjne chętnie wystawiają jego prace na swoich aukcjach.

Na wystawę przybyło wielu mieszkańców Bydgoszczy i okolic, wśród nich kolekcjonerzy i koneserzy sztuki, ale również znajomi i przyjaciele artysty. Wernisaż był okazją do spotkania i porozmawiania z twórcą prac.

Wystawa prac Stanisława Tomalaka w Bydgoszczy potrwa do 9 marca. Jest to wystawa retrospektywna, która doskonale pokazuje jak zmieniała się jego twórczość na przestrzeni lat.

Polecamy