Dolina Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej

W sobotę Oddział Miejski PTTK „Rokita” zorganizował po raz kolejny wycieczkę do Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej położonej u podnóża Karkonoszy.
Na obszarze zaledwie 102 km2 można tu spotkać gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki.

Reprezentacyjnym rezydencjom towarzyszą rozległe parki krajobrazowe, z bogatym starodrzewem i urozmaiconą architekturą ogrodową. Położone blisko siebie, wtopione w dziewicze wzgórza i dorodne lasy Karkonoszy i Rudaw Janowickich tworzą wspaniałą, unikatową w skali europejskiej enklawę. Po latach zapomnienia i zaniedbań, dzięki intensywnym pracom rewitalizacyjnym i konserwatorskim w znacznej części przywrócone zostały walory tego, jak je niegdyś nazywano – Śląskiego Elizjum. Trzeba je koniecznie zobaczyć i skorzystać z gościnności ich obecnych gospodarzy.

Kotlina Jeleniogórska to nie tylko wspaniała przyroda i krajobrazy, nie tylko unikalny zespół rezydencji, ale też cenne staromiejskie zespoły zabytkowe w Jeleniej Górze, Kowarach czy Sobieszowie, to również zabytki architektury sakralnej. W ramach wycieczki turyści zwiedzili kościół łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i starówkę jeleniogórską a także zespoły pałacowo-parkowe: pałac Paulinum i Dwór Czarne w Jeleniej Górze, Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym, Pałac w Staniszowie Górnym, Miłkowie, Wojanowie i Łomnicy.

W wycieczce udział wzięło 50 osób ale ze względu na bardzo duże zainteresowanie, w najbliższą sobotę 16 kwietnia postanowiono zorganizować kolejną 50 osobową wycieczkę w te same miejsca.

Polecamy