Dariusz Rekosz o zakazanych książkach

Historia literatury pamięta czasy w których wprowadzano zakazy wydawania i rozpowszechniania pewnych dzieł literackich. Rzekomo naruszały one poprawność polityczną. Wolność sztuki, a w tym konkretnym przypadku wolność słowa pisanego wydaje się być rzeczą naturalną. Często jednak zapominamy o tym, że wydanie książki bywa uzależnione od akceptacji jej treści przez kościół czy organy władzy.

W ubiegłą środę w Miejskiej bibliotece publicznej odbyło się spotkanie z pisarzem Dariuszem Rekoszem – autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na spotkaniu poruszył temat „Zakazanych książek”

Jakie książki zostały omówione na spotkaniu? To między innymi „Mein Kampf” Adolfa Hitlera do dnia dzisiejszego objęta zakazem wydawniczym. Przedstawione zostały również pozycje dzisiaj wydawane, ale niegdyś nie dopuszczane do druku jak choćby „Czerwony Kapturek”

Kolejne dzieła zaliczane do kategorii książek zakazanych to „Lolita” Nabokowa, „Folwark Zwierzęcy” Orwella, „Cierpienia młodego Wertera” Goethego czy „Szatańskie Wersety”, „Nocnik”, „Dekameron” i wiele innych. Po spotkaniu można było porozmawiać z autorem oraz kupić jego książki, opatrzone autografem.

Polecamy