Brzeg Dolny na 5. miejscu w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Złota Setka Samorządów

Dziennik „Rzeczpospolita” po raz 14. przygotował Ranking Samorządów. Gmina Brzeg Dolny zajęła bardzo wysokie piąte miejsce w kategorii gmin miejskich i miejsko wiejskich.
8 października w Warszawie nagrodę z rąk prof. Jerzego Buzka odebrał burmistrz Stanisław Jastrzębski.

To bardzo duży sukces i najwyższe jak dotąd miejsce gminy Brzeg Dolny w tym prestiżowym Rankingu. Laudację wygłosił Przewodniczący Kapituły, były premier RP, Europoseł, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który powiedział, że nagrodzone zostały te samorządy, które charakteryzują się zrównoważonym i trwałym rozwojem.

– Piąte miejsce w rankingu Rzeczpospolitej jest ogromnym wyróżnieniem i podsumowaniem mijającej kadencji samorządowej – powiedział burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”. Przewagą Brzegu Dolnego jest ciągłość zarządzania, co pozwala realizować długofalowe plany.

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich zwyciężyła gmina Boguchwała, w kategorii miast na prawach powiatu Zielona Góra, wśród gmin wiejskich najlepsze są Wisznice.

W edycji 2018 organizatorzy wzięli pod uwagę około 50 wskaźników. Większość z nich pochodzi z publicznych źródeł informacji, takich jak dane ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (np. wartość wydatków na ochronę środowiska, na transport, czy kulturę) lub danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. Część informacji samorządy podały same w specjalnej ankiecie.

Wręczenie nagród samorządom, które zajęły czołowe miejsca w Rankingu, poprzedził panel dyskusyjny na temat „W jaki sposób konflikt polityczny wpływa na ideę samorządu terytorialnego” z udziałem profesorów Jerzego Buzka, Jerzego Stępnia i Kazimierza Kika. Niespodzianką dla wszystkich uczestników był krótki koncert jazzowy w wykonaniu prof. Jerzego Stępnia, który wystąpił wraz z synem Bartoszem.

Polecamy