BIBLIOTEKA “TAMA” POLECA CZYTAK PLUS

IMG_5545

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna “TAMA” w Brzegu Dolnym bierze udział w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2019” realizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Nasza biblioteka w ramach tego projektu otrzymała nieodpłatnie urządzenie Czytak Plus, które przystosowane jest do obsługi przez osoby niewidome i niedowidzące. Dzięki zawartej umowie użyczenia, biblioteka będzie mogła wypożyczać to urządzenie osobom posiadającym problemy ze wzrokiem. Na podstawie odrębnego porozumienia otrzymaliśmy także zbiór ponad 1200 książek mówionych, które można wgrywać i odsłuchiwać na Czytaku. Dzięki działalności Stowarzyszenia “Larix” zbiór cyfrowych książek będzie systematycznie uzupełniany o nowe pozycje gotowe do wypożyczeń wraz z Czytakiem.

Obecnie Stowarzyszenie  zakończyło realizację projektu “Książka na zdrowie”-Edycja 2020 w całości sfinansowanego ze środków pochodzących od darczyńców i wpłat z 1% podatku, w efekcie czego powstało 8 cyfrowych książek mówionych o tematyce zdrowotnej.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i przekazywaniem do użytku bibliotecznego cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. Czytak umożliwia odtwarzanie książek, muzyki i słuchowisk nagranych w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka. Dzięki syntezatorowi mowy Ivona możliwe jest także odsłuchanie notatek tekstowych. Czytak umożliwia płynne przemieszczanie się w odcinkach książki, zatrzymywanie, przewijanie i odtwarzanie w różnym tempie nagrania. Możliwe jest także stworzenie “zakładki” w miejscu, w którym skończyło się odsłuchiwać książkę.

Czytak ma wbudowaną pamięć oraz wejście na karty SD, złącze USB, wejście na mikrofon i łącze audio, dyktafon i radio FM. Urządzenie będzie wypożyczane z całym pudełkiem zawierającym ładowarkę, instrukcję obsługi oraz regulamin.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem oraz katalogiem dostępnych książek cyfrowych.

Aleksandra Kmicińska

Dział dla dorosłych

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna “TAMA”

Polecamy