Bartosz Huzarski gościem w naszym mieście

We wtorkowy wieczór 19 listopada czytelnia w bibliotece przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 zgromadziła grupę sympatyków kolarstwa. Wydarzenie było gratką dla fanów, a także dla tych, którzy chcieli się dowiedzieć się więcej o tej dziedzinie sportu. Spotkanie z Bartoszem Huzarskim otworzyło cykl spotkań z interesującymi ludźmi, organizowane z inicjatywy dolnobrzeskich radnych.

Bartosz Huzarski – polski kolarz szosowy, były zawodnik grupy UCI Professional Continental Teams Bora-Argon 18 – przez ponad godzinę opowiadał o swojej pasji. Utytułowany sportowiec, reprezentant Polski, brał udział w najbardziej prestiżowych wyścigach kolarskich: Giro d’Italia, Tour de Pologne czy Tour de France. W 2014 nagrodzony również Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem przyznawanym za zasługi dla kraju.

W trakcie wieczoru słuchacze mogli dowiedzieć się o początkach kariery sportowca oraz jak wygląda życie profesjonalnego kolarza. Opisany został proces przygotowania do wyścigów oraz ich przebieg. Kolarz opowiedział o wrażeniach z najciekawszych i najtrudniejszych wyścigów w swojej karierze, o różnicach w zawodach w zależności od kraju, w jakim się odbywają oraz sukcesach i zwycięstwach, jakie znaczyły jego karierę. Pan Bartosz mówił też o specyfice pracy w grupie i roli zawodników w niej, a także o problemach, jakie napotykają zawodowi kolarze na trasie wyścigu.

Słuchacze wysłuchali opowieści o działalności gościa po zakończeniu kariery zawodowego sportowca. Dowiedzieli się wiele o organizacji wyścigów i aktualnym procesie treningu młodych sportowców. Pan Huzarski przytoczył także kilka anegdot ze swojej pracy komentatora wyścigów kolarskich dla telewizji.

Nie zabrakło pytań od słuchaczy, których interesowała ewolucja sprzętu rowerowego na przestrzeni lat, relacja z kibicami na trasie wyścigu czy rady odnośnie treningu. Z widowni padły pytania o kontrowersyjny w tej dziedzinie sportu temat dopingu oraz o zasadność stosowania diety wegetariańskiej w czasie trenowania kolarstwa. Bohaterowi spotkania zadano również pytanie o motywację – jako receptę podał m.in. dbałość różnorodność treningów i dostosowanie ich do swojego poziomu zaawansowania. Zgromadzeni mogli zobaczyć rower Bartosza Huzarskiego, zdobyte przez niego medale, a także porozmawiać z gościem po zakończonym spotkaniu.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z ciekawymi osobistościami, o których informować będziemy na łamach „Panoramy” oraz na Facebooku Brzeg Dolny.

jb

Polecamy