15 lat wspólnego projektu

Publiczne Gimnazjum Nr 1 od ponad 15 lat realizuje projekt międzynarodowej wymiany młodzieży z niemiecką szkołą im. Konrada Adenauera w Mellendorf w Dolnej Saksonii. Przez ten czas w ramach współpracy zrealizowano 26 wspólnych projektów, w których udział wzięło 519 gimnazjalistów z Brzegu Dolnego i 470 uczniów z Mellendorfu.

W terminie 18 – 23 maja dziewiętnastu uczniów pod opieką nauczycielek Anny Polek i Patrycji Serdyńskiej odwiedziło swoich niemieckich przyjaciół, których w nowym roku szkolnym będą gościć w Brzegu Dolnym. Przez sześć dni uczniowie wspólnie realizowali projekt „Uczyć się z sąsiadem i od sąsiada. Przez porozumienie do przyjaźni”. Brali dzięki temu udział w wycieczkach historyczno- krajoznawczych, zwiedzili takie miasta jak: Hamburg, Hanower czy Celle. Młodzież, biorąca udział w projekcie, mogła nie tylko zwiedzić Dolną Saksonię, zobaczyć wiele pięknych miejsc, ale przede wszystkim doskonalić swoje umiejętności językowe.

Wyjazdy zagraniczne w szczególny sposób bowiem motywują do nauki języków obcych i rozwijają zdolności komunikowania się w języku niemieckim oraz języku angielskim. Uczestnicy międzynarodowej wymiany młodzieży zrealizowali niezwykle atrakcyjny program wyjazdu, dzięki czemu wrócili uśmiechnięci, zadowoleni, ale i mądrzejsi o nowe doświadczenia. Obserwowali, uczyli się, wyciągali wnioski, zdając sobie sprawę z tego, iż nigdzie nie zdobędą takich umiejętności językowych, jak w kontaktach z żywym językiem.

Należy podkreślić, że wspólne działania partnerskich szkół doceniła Fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, przyznając szkole i najbardziej zaangażowanym nauczycielom wyróżnienia „Dobry Sąsiad”. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że ta wieloletnia owocna współpraca szkół nie byłaby możliwa bez pomocy płynącej ze strony wielu osób i instytucji, które angażowały się na rzecz wymiany młodzieży i współpracy nauczycieli z Polski i Niemiec. Szczególnie podziękowania należ się w tym miejscu: Panu Burmistrzowi Stanisławowi Jastrzębskiemu i Panu Wiceburmistrzowi Pawłowi Pirkowi, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, Panu Zbigniewowi Skorupie i Fundacji Rozwoju Gminy Brzeg Dolny, Panu Przemysławowi Andrzejewskiemu Prezesowi Zarządu Banku Spółdzielczego w Obornikach Śląskich, Panu Januszowi Malikowi Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu Dolnym, Panu Jarosławowi Charłampowiczowi Posłowi RP, Biurowi Informacji i Promocji Gminy Brzeg Dolny, Szkolnej Radzie Rodziców, Starostwu Powiatowemu w Wołowie, Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Wołowie, Nauczycielom i Rodzicom.
Danuta Grygonis, Anna Polek, Patrycja Serdyńska – koordynatorki międzynarodowej wymiany młodzieży w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym

Polecamy